Święto win wulkanicznych w Soave

Choć dopiero dziś rozpoczyna się w Soavewłoskie białe DOC/DOCG z regionu Veneto produkowane z odmi... międzynarodowe seminarium poświęcone białym winom wulkanicznym (Vulcania 2012, czwarta edycja), już od kilku dni po tym maleńkim (7000 mieszkańców) i niezwykle malowniczym średniowiecznym miasteczku przechadzają się dziennikarze winiarscy z całego świata.

Na Rogera Morrisa (Beverage Media, „Wine Enthusiast”) natknąłem się już wczoraj w restauracji Il Drago pięknie wkomponowanej w budynek średniowiecznego sądu miejskiego. Na zaproszenie Consorzio Tutela Vini Soave przybyło do podwerońskiego miasteczka kilkunastu ekspertów winnych z całego świata. Odwiedziliśmy w tym zacnym gronie dwie miejscowe winiarnie (Azienda(wł.) posiadłość ziemska, gospodarstwo.. Agricola Montetondo oraz Cantina Balestri Valda), a także spotkaliśmy się z przedstawicielami szesnastu winiarni zrzeszonych w towarzystwie Soavecru, stawiającym sobie za cel przywrócenie winom z apelacji soave classico i soave superiore należytego miejsca w hierarchii włoskich win białych (należytego, czyli pierwszego, przynajmniej zdaniem członków zrzeszenia).

To, co z pewnością odróżnia wspomniane apelacje od pierwszej (skromnej niestety) ligi białych win Italii, to spory potencjał dojrzewania. Może i miejscowa garganega nie zachwyca bogactwem aromatów, ale – co pokazała degustacja pionowa Soave Superiore z cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n... Foscarino – w doświadczonych rękach potrafi utrzymać się w dobrej kondycji nawet dziewięć lat. I nie tylko utrzymać: zachowując świeżość, kwasowość i wytrawność nabiera z czasem miodowo-lipowych nut (może nieco dusznych, ale zawsze pięknych…). Dość zgodnie uznaliśmy rocznik 2006 za najbardziej elegancki i nadający się właśnie do picia.

Na dzisiejsze seminaria Vulcanii zgłosiło się już 200 osób – sommelierów, dziennikarzy i enologów z Włoch i całego świata. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Dziś przed południem uczestnicy Vulcanii odwiedzą winnice takich producentów jak Guerrieri Rizzardi czy Suavia, później zaś wezmą udział w degustacji win wulkanicznych (nie tylko z regionu Veneto) poprzedzonych wykładami (m.in. Richarda Baudains’a z „Decantera” i Moniki Larner z „Wine Enthusiast”).

O winach z Soave, ich specyfice i rozmaitości, będziemy pisali w najbliższym 58. numerze „Czasu Wina”.

Michał Bardel z Soave, Veneto.