Syrenka wśród kucharzy

Nikt nie powinien wyjść głodny z hali przy ulicy Marsa w Warszawie, gdzie właśnie dobiegają końca Targi EuroGastro 2013.

Jeszcze do 17.00 można przyjść i spróbować np. specjałów kuchni podlaskiej, bo dziś właśnie ten region ma swoje prezentacje. Promowane są również produkty polskie posiadające unijne certyfikaty: Chroniona Nazwa Pochodzenia Chronione Oznaczenie Geograficzne i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Wśród nich: miody, sery, jabłka, wędliny, wypieki czy alkohole. Pierogi z suszoną śliwką „suską sechlońską” cieszyły się ogromnym powodzeniem, podobnie jak sery korycińskie czy aromatyczne rogale marcińskie z Poznania.

Niestety, nie dopisali wystawcy z branży winiarskiej. Prócz świetnej oferty win z Portugali (Portugalski świat) i szkoleń winiarskich na stoisku Makro, wina na Eurogastro nie ma.

Jest za to imponujące stoisko firmy Stock, na którym (prócz darmowych drinków) uwagę przyciąga niezwykłej urody … sportowa wersja Syrenki!

Fot. Justyna Korn-Suchocka

Prace nad stworzeniem repliki producent wódki żołądkowej prowadził przez 16 miesięcy przy wsparciu licznych ekspertów i miłośników motoryzacji. Powstała dedykowana syrenie strona internetowa – www.powrotlegendy.pl, na której znajduje się pełna dokumentacja budowy repliki. Trzeba przyznać, że samochód robi wrażenie! Syrena Sport wystartowała już w swoim pierwszym wyścigu, który wiódł trasą kultowego Odcinka Specjalnego Karowa 50. Rajdu Barbórka.

Justyna Korn-Suchocka