Szampańskie marzenie pana Ferrari

Nie, do tytułu nie zakradł się błąd. Fabryka kultowych włoskich aut nie produkuje wina. Zbieżność nazw jest przypadkowa.

Fot. Archiwum Cantine FerrariDo lat czterdziestych zeszłego wieku, czyli do momentu, kiedy Francuzi zastrzegli określenie „Champagne”, również Włosi produkowali „szampan”, a na etykietach butelek najstarszej w Italii winnicy wytwarzającej wina musujące metodą klasyczną widniała nazwa „Champagne Ferrari”.

Założona w 1902 roku przez Giulio Ferrari winnica w Trydencie, regionie popularnych stacji narciarskich jak Madonna di Campiglio, jest przykładem pasji człowieka, który postanowił stworzyć winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) godne najlepszych szampańskich maisons. Jego pomysł zrodził się podczas studiów enologicznych w Montpellier i podróży do serca Szampanii – miasteczka Éperney, gdzie poznał sekrety produkcji kultowego wina. Tam doszedł do wniosku, że jego rodzinne strony – Trydent – niemal idealnie odpowiadają warunkom klimatycznym francuskiego regionu.
Wrócił do domu z sadzonkami chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...) i pinot noirjedna z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych czerwo... (...) oraz z mocnym postanowieniem stworzenia wina musującego najwyższej jakości. Jego produkt szybko jął zdobywać nagrody na międzynarodowych wystawach oraz zyskiwać tak duże uznanie konsumentów, że mała fabryka Ferrari nie była w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku.
Z pomocą przyszedł mu Bruno Lunelli, przedsiębiorca i właściciel rozlewni win z Trydentu, który w 1952 roku kupił winiarnię Ferrari. Rozwinął produkcję do 100 tysięcy butelek rocznie, cały czas kładąc największy nacisk na jakość. Giulio Ferrari pracował w firmie do swojej śmierci w 1965 roku.

Czuwanie i doglądanie

Dziś winiarnią kieruje już trzecie pokolenie rodziny Lunelli, która do pasji i hołdowania najwyższej jakości w połączeniu z szacunkiem dla siedliska dodała innowacyjność i nowoczesne zarządzanie. Nad 120 hektarami winnic położonych u stóp Dolomitów czuwa pięciu winogrodników, którzy szkolą rolników dostarczających winogrona, jak uprawiać chardonnay i pinot nero, by jak najlepiej nadawały się do produkcji wina metodą tradycyjną (tylko 10 proc. winnic jest własnością Lunellich). Winifikacji dogląda pięciu enologów.
Winobranie odbywa się wyłącznie ręcznie, miesiąc przed nim zaprzestaje się jakichkolwiek interwencji w winnicy i nie używa się pestycydów. Pochodzenie drożdży fermentacyjnych jest całkowicie lokalne – zostały wychodowane w winnicach Ferrari. Do stworzenia cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) wybiera się dziesięć najlepszych win wyprodukowanych z winogron dostarczanych przez 450 dostawców. Pięć procent win wybranych do kupażu pochodzi z poprzedniego rocznika, co pozwala zachować pewną ciągłość charakteru wina.
Fot. Cantine FerrariPo wtórnej fermentacji w butelkach wino dojrzewa w nich jeszcze od 2 do 10 lat, a najlepsze roczniki leżakują nawet dziesięciolecia. Tak przechowywane wino zachowuje wspaniałą jakość i nasycenie bąbelkami przez długi czas. Obecnie Ferrari produkuje 11 rodzajów win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną w apelacji Trento. Wśród nich jest pierwsze na rynku włoskim różowe wino musującewino zawierające dwutlenek węgla.CO2 może znaleźć się ... (...) o fascynującym kolorze antycznego różu i świeżym aromacie kwiatów oraz leśnych poziomek, stworzone przez Bruno Lunelli w 1969 roku, oraz słynne Giulio Ferrari Riserva  (wł.) rezerwa; określenie odnoszące się do win... powstałe z przebranych ręcznie winogron chardonnay, rosnących w malutkiej, otoczonej lasem winnicy Maso Pianizza, położonej na stoku o wysokości 600 m n.p.m. z południowo-zachodnią ekspozycją. Degustacja tego wina to przeżycie niezwykłe. Eteryczny bukiet, w którym świeże aromaty kwiatów łączą się w perfekcyjnej harmonii z nutami akacjowego miodu, wanilii i białej czekolady. W ustach wyrafinowana elegancja i długość. Nektar, który zdaje się być wiecznym, może leżakować dziesięciolecia bez uszczerbku na jakości.

Wielcy tego świata
Ferrari jest również producentem grappy Segnana, wody mineralnej Surgiva, jakościowych win czerwonych z własnej winnicy w Toskanii oraz Montefalco Sagrantinostara włoska odmiana czerwonych winogron, uprawiana główn... (...) z winnicy w Umbrii. Zwiedzający winnice Ferrari w Trydencie mogą też spróbować wyrafinowanej kuchni w restauracji Locanda Margon oraz zwiedzić renesansową willę Margon – siedzibę firmy Ferrari ze świetnie zachowanymi XVI-wiecznymi freskami.
Najbardziej znane wino trydenckiej wytwórni – Ferrari Metodo Classico Trento DOC – jest dziś obecne w 50 krajach świata (robi się go pięć milionów butelek rocznie). Pijali go i piją wielcy tego świata: Andy Warhol, Margaret Thatcher, Ronald Reagan i królowa Elżbieta II. To symbol jakości, prestiżu i luksusu, którym wznosi się toasty we włoskim parlamencie, w Watykanie, podczas szczytów grupy G8 i Unii Europejskiej, gal oskarowych i olimpiad. Giulio Ferrariemu udało się zrealizować swój sen…