Szczęśliwy piątek trzynastego w Austrii

Po raz pierwszy w historii specjaliści ocenili austriackie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) na sto punktów!

Tego jeszcze nad Dunajem nie było – czerwone wino Battonage 2015 z Burgenlandu specjaliści ocenili na sto punktów. I stało się to dokładnie w piątek, trzynastego. W dodatku nic to, iż oceniającymi byli Austriacy, a miejscowi w swoich przewodnikach zazwyczaj i zwykle po prostu mimochodem zawyżają oceny. Nic, albowiem wina pochodziły nie tylko z Austrii i – co oczywiste – były oceniane w ciemno.

Fot. © Falstaff / Lukas Ilgner

Owoce na ten zjawiskowy produkt dostarczyło młode pokolenie austriackich pięć gwiazd winiarskich, kolejno: Erich Scheiblhofer, Gerhard Kracher, Christian Tschida, Florian Gayer i Markus Altenburger, którzy na co dzień współpracują pod szyldem Paradewinzer. Wino jest kupażem ich najlepszych owoców z odmian cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... i blaufränkischBlaufränkisch to austriacka odmiana szeroko rozpowszechnion... pochodzących ze zboczy Gór Litawskich (okolice Jois), a więc pogranicza Dolnej Austrii z Burgenlandem, oraz merlota z przedmieść miasteczka Andau, które leży przy granicy z Węgrami. Wino dojrzewało dwa razy dwanaście miesięcy w nowych beczkach z dębu francuskiego – czyli po roku w nowych pojemnikach zostało ponownie przelane do nowych beczek.

Fot. © Falstaff / Lukas Ilgner

Degustacja odbyła się renomowanej restauracji Steirereck w centrum Wiednia, zaś okazją było pokazanie pracy młodych winiarzy oraz ocena wina Battonage z roczników 2001–2015. By tym winom nie było „smutno”, dla porównania rozlano też kilka win z najwyższej światowej półki, a więc wielkie crus(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n... z Bordeaux. A to: Château Haut Brion 2013, Château Lafite Rothschild 2012, Château Margaux 2008, Château Latour 2006 i Château Mouton Rothschild 2004. „Francuzom” starczyło sił do 95 punktów i tamtejsze najlepsze wino skończyło zawody na… jedenastym miejscu.

Całość oceniało 23-osobowe jury, głównie kiperów i sommelierów z Austrii, Niemiec i Szwajcarii.
Na polskim rynku wino pojawi się wkrótce – importerem jest Wino i Kieliszki z Opola. Przewidywana cena… 739 zł. Cóż – taka jakość ma swoją cenę.

Wojciech Gogoliński
Źródło: Falstaff