Tajemnice każdego miesiąca

Czas uchylić trochę kulis, w jaki sposób wybieramy nasze Klubowe Selekcje. W normalnych okolicznościach dzieje się to w trakcie spotkania komisji klubowej, w której zasiadają redaktorzy „Czasu Wina”: Wojtek Gogoliński, Artur Boruta, Wojtek Giebuta, Dorota Romanowska, Paweł Gąsiorek oraz niekiedy zaproszone na degustację osoby spoza redakcji.

Przeważnie obecnych jest sześć do dziesięciu osób, by zebrane opinie były jak najbardziej obiektywne. Punktujemy wina w parkerowskiej skali 0-100 punktów. By zakwalifikować się do zestawu, winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) musi osiągnąć minimalną średnią 87 punktów, co potem znajduje odzwierciedlenie w skali „kieliszkowej” prezentowanej w „Czasie Wina”. Należy jeszcze dodać, że wstępnym wyborem win do finałowej degustacji zajmuję się zawsze osobiście.

W przypadku trzech zestawów południowoafrykańskich było inaczej. Okazją do wyboru win były targi Cape Wine – największa impreza winiarska w RPA, na którą się specjalnie w tym celu wybrałem.

Chcieliśmy przedstawić członkom Klubu przegląd najlepszych współczesnych producentów i win RPA, ukazując różne siedliska i style, od klasycznych win ze Stellenboschmiasto w południowo-zachodniej części Kraju Przylądkoweg... (...) i Frenschhoek po wschodzące regiony Swartland i Darling, kończąc na niezwykle modnym ostatnio (chłodnym jak na RPA) półwyspie Elgin, gdzie od niedawna robi się najlepsze w kraju sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... (...) i pinot noirjedna z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych czerwo... (...).

Właśnie w regionie Elgin swoją siedzibę ma winiarnia Paul Cluver. Na jej czele stoi oczywiście Paul Cluver IV, będący przedstawicielem czwartego już pokolenia tej winiarskiej rodziny. Sauvignon blanc jest ich sztandarowym winem.

W najnowszym przewodniku Plattera – najbardziej opiniotwórczym przewodniku win w RPA, Sauvignon Blanc 2007 zdobyło 4 gwiazdki (na maksymalnie 5 możliwych). Rocznik 2003 tego wina został umieszczony przez brytyjski magazyn „Decanter” pośród dziesięciu najlepszych białych win świata.

W grupie pięciu win czerwonych naszej selekcji rozpocząć trzeba od pinotagepołudniowoafrykańska odmiana czerwonych winogron, krzyżó... (...). Beyerskloof uważany jest powszechnie za jednego z najlepszych producentów win z tego południowoafrykańskiego szczepu. Winnice znajdują się w regionie Stellenbosch, gdzie niewątpliwie znajdują się najlepsze siedliska dla pinotage. Winemaker(ang.) twórca, kreator wina.Termin szeroko określający os... (...) i właściciel firmy Beyers Truter winiarskie szlify zdobywał w słynnej winiarni Kanonkop, ale w 1988 roku postanowił zacząć robić własne wina. Kupił winiarską farmę w Koelenhof, która historycznie należała do rodziny Beyers, a dziewięćdziesiąt trzy lata wcześniej została sprzedana przez pra-pra-dziadka Jana Andriesa Beyersa. Dziś Beyers Truter jest szóstym pokoleniem Beyersów (z 93-letnią przerwą) gospodarujących na tej farmie.

Pozostałe cztery wina czerwone reprezentują najnowszy trend w winiarstwie RPA, który wyznaczają odmiany romańskie i śródziemnomorskie, ale przede wszystkim syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie .... Uprawa syrah (shiraz)francuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... wzrosła przez ostatnie piętnaście lat dziesięciokrotnie i dziś stanowi 10 procent wszystkich uprawianych w RPA winnic. Cztery wina przedstawiają cztery różne siedliska i regiony. Ze Stellenbosch, a konkretnie z podnóża gór Helderberg, pochodzi Lyngrove Shiraz-Pinotage Reserva z 2005 roku. Jak na rezerwę przystało – czuć w nim wiek, a dominują tu dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...) skórzaste aromaty.

Ze Swartlandu, a dokładniej z wysoko położonych w górach Paarderberg, pochodzi bardzo ciekawe kupażowane wino – 19 Nineteen Shiraz-Carignan. Stephan Basson, właściciel i winemaker, jest przedstawicielem młodego pokolenia winiarzy. Choć ma dopiero 27 lat, własne wina produkuje już od lat czterech, a wyniki są bardzo obiecujące.

Z chłodniejszych terenów regionu Darling pochodzi kolejne wino: Black Granit Shirazfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... z winiarni Darling Cellars. Winnice położone są na zachodnich zboczach niewielkich wzgórz skierowanych ku Oceanowi Atlantyckiemu. Ten chłodniejszy mikroklimat w połączeniu z granitowym podłożem daje bardzo ciekawe siedlisko. Wino ma charakter owocowy, z dobrze rozwiniętymi okrągłymi taninami i wyczuwalnymi nutami lukrecji.

Ostatnie wino zestawu pochodzi z Frenschhoek, małego miasteczka założonego przed laty przez francuskich hugenotów wygnanych ze swojej ojczyzny. Boekenhoutskloof to trudna do wypowiedzenia nazwa winiarni, która zdobywa dziś wielkie międzynarodowe trofea. Ich sztandarowe wino Chocolate Block znajduje się w naszej koneserskiej selekcji, natomiast do zestawu miesiąca wybraliśmy Wolftrap Syrah-Mourvèdre-Viogner – ciekawe, młode, przepełnione owocem. „Wine Spectator” w październiku 2008 roku przyznał mu aż 88 punktów.      ●