Toksyczne sidła miłości

Jeśli szukasz książki, która wciągnie Cię na długie godziny, sięgnij po Opowieści z angielskiego dworu. Diana. W przeciwieństwie do pierwszego tomu (Karol) akcja toczy się tu od pierwszych stron, choć losy bohaterów wcale nie są do pozazdroszczenia.

Tym miłosnym trójkątem świat żył przez długie lata. Kulisy romansu brytyjskiego następcy tronu, księcia Walii Karola Windsora z Camillą Parker-Bowles na długo przed orzeczoną separacją z księżną Dianą, wdzierały się w naszą codzienność za pośrednictwem kolorowych gazet czy plotkarskich portali. Śledziliśmy je z większym lub mniejszym zainteresowaniem. Teraz za sprawą Magdaleny Niedźwieckiej temat znów staje się aktualny, bo oto jako czytelnicy możemy uchylić bramy angielskiego dworu czy okalających go majątków i podpatrzeć jak do tych sytuacji dochodziło.

Podobnie jak w Karolu większość fabuły Diany skupia się na wewnętrznym rozdarciu Camilli i Karola, którzy próbują pogodzić własne potrzeby emocjonalne, ale i duchowe i cielesne z poczuciem obowiązku, wypełnianiem powierzonych im ról społecznych oraz nie prowokowaniem opinii publicznej. Wychodzi im to marnie, ale miejscami naprawdę jest ich żal gdy uwikłani w toksyczne relacje chcą z jak najmniejszą szkodą dla najbliższych wygospodarować czas dla swojej bratniej duszy. Widzimy też skrzywdzoną Dianę, która po latach godzenia się na traktowanie swojej osoby jako ładnej, lecz głupiutkiej połówki przyszłego króla czy matkę książąt Williama i Harrego, postanawia zawalczyć o swoje szczęście, niestety nie zawsze w mądry sposób. Na kartach książki pojawiają się zatem migawki z jej romansu z oficerem Jamesem Hewittem czy aktorem Jamesem Gilbeyem. Poznajemy też opinie jakie mogły krążyć w dworskich i parlamentarnych kuluarach po wydaniu w latach 90. książki Andrew Mortona Diana i jej prawdziwa historia, w której księżna opisała swoje relacje z Królową, ale przede wszystkim ujawniła wiele pikantnych szczegółów dotyczących romansu męża z Camillą. W akcje wplecione są ponadto zdarzenia wynikające z późniejszych publikacji rozmów Diany z kochankami czy intymnych pogaduszek Camilli z księciem.

Na kartach książki pokazany jest też schyłek małżeństwa Camilii z Andrew Parker-Bowles, który mimo przyjaznych relacji z małżonką traci w końcu cierpliwość i ostatecznie opuszcza boks dla rogaczy. Te wątki są bardzo ciekawie opisane i pokazują czytelnikom jak wiele potrafi wycierpieć druga strona (choć też nie bez winy) nawet jeśli nie kocha, ale darzy partnera sympatią. Są jednak granice, które po zbytnim nagięciu nie przetrwają i muszą puścić, choć w głębi serca wciąż mamy nadzieję, że ten jeszcze ostatni raz się uda. Reasumując, te wzajemnie wbijane w siebie sztylety, doprowadzają ostatecznie do zgody Elżbiety II na ogłoszenie separacji między Dianą a Karolem. Ta zgoda pokazuje też jak zmieniała się postawa samej Królowej do zaistniałej sytuacji. W książce nie jest to wątek eksponowany jakoś bardzo, ale uważny czytelnik dostrzeże te subtelne zmiany w postrzeganiu świata czy relacji międzyludzkich przez Krółową, które teraz wydają nam się oczywiste, ale jeszcze trzydzieści lat temu były totalnie obce w dworskich kręgach.

Druga część Opowieści z angielskiego dworu jest bardzo udaną powieścią obyczajową, napisaną z wyczuciem i bez plotkarskiego zacięcia. Nie rozumiem jedynie czym kierowała się autorka wybierając tytuły do swojej trylogii. Podział na podtytuły Karol, Diana, Camilla sugeruje czytelnikom, że te postacie będą w książce odgrywać pierwsze skrzypce. Nic bardziej mylnego zarówno w Karolu jak i w Dianie postacią pierwszoplanową jest Camilla, co być może świadczy o pewnej sympatii autorki do tej kobiety. Po przeczytaniu pierwszej części już to wiem, jednak czytelnik kierujący się chęcią poznania punktu widzenia Karola/Diany będzie mocno zawiedziony. Abstrahując jednak od tego minusa – powieść czyta się szybko i choć znamy finał tej historii z chęcią sięgnę po ostatni tom Camilla, który ukaże się niebawem.

Opowieści z angielskiego dworu. Diana

Magdalena Niedźwiedzka

Cena: 36,00 złotych

Wydawnictwo Prószyński i Spółka