Toskania, kraina między Piemontem i Sycylią

Ledwie sześciu wybranych producentów i tylko trzydzieści zaproszonych osób.

Takie były założenia warszawskich Warsztatów Toskańskich w podziemiach restauracji Concept na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, które odbyły się 15 maja.

I to by wystarczyło, bo właściwie nad każdym przywiezionym winem warto było się pochylić z osobna. Zwłaszcza że mało było chianti, a dużo najróżniejszych wariacji w ramach IGT. Tymczasem wyszło jeszcze ciekawiej – winiarze przywieźli bowiem również inne swoje wina, więc rozrzut był od Piemontu po Sycylię. I to w godnym zapamiętania wydaniu.

– Wszyscy w okolicy uprawiali zboże. Piliśmy Sassicaię na co dzień, jako wino stołoweprzeważnie lekkie, różnej jakości wino przeznaczone do c... (...), zanim to wszystko się zaczęło – z uśmiechem mówi dziś Pia Pagani de Marchi, właścicielka winiarni o tej samej nazwie, leżącej sześć kilometrów na północ od Bolgherimiasteczko oraz niewielki nadmorski obszar i gmina w środko..., w apelacji Montescudaio. – Teraz innych upraw niż winoroślVitis vinifera.. niemal już tu nie ma, zmieniły się ceny, każdy chce tu mieć winiarnię.

Fot. Wojciech Gogoliński

Także ona kupiła 20 lat temu kawałek ziemi z myślą o produkcji wina. Pochodzi z Ticino, więc jej oczkiem w głowie jest merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec..., a niemal cała – wysoko notowana – produkcja wędruje do Szwajcarii.
Tenuta Sette Ponti ma dwie winiarnie w Toskanii i jedną na Sycylii. I właściwie nie wiadomo było, do czego się zabrać. Ich Grillo (IGT Sicilia) to jedno z dwóch najlepszych białych win spotkania, Saia („zwykłe” nero d’avola) i Nero d’Avola (oba IGT Sicilia) to oceny powyżej 90 punktów. Podobnie Crognolo i Oreno (obydwa to różne kupaże toskańskie IGT). To ostatnie jest jedynym winem włoskim w klasie business na pokładach linii Emirates.

Dłużej zatrzymałem się przy stoisku winiarni należących do Guido Folonariego. Jego przedstawicielka pokazała próbki z Montalcino, Bolgheri i Piemontu. To górna półka winiarska, ale zaskoczyło mnie ich wino białewino gronowe otrzymywane z białych odmian winogron i – zn... (...) – zadziwiający kupaż vermentino, viognierViognier to bardzo stara francuska odmiana uprawiana główn... i… petit manseng. Cóż dodać – to drugie najlepsze białe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) warsztatów.

Częścią spotkania były potyczki kulinarne, ale nie dosłownie – można było, co prawda, dobierać wina do włosko-polskiej kuchni, ale spośród tych, które już wcześniej ocenialiśmy. Tak naprawdę czekano na deser, który ledwie co dojechał z Włoch. Swoje wyroby dostarczyli najlepsi włoscy cukiernicy z podflorenckiego Prato i okolic. Były zatem niedoścignione (chyba najlepsze na świecie) cantucci od Antonio Matei, mistrza nad mistrzami w tym temacie, zaś giulebbę (drożdżową babkę m.in. z figami i orzechami) przysłał samolotem Paolo Sacchetti, Człowiek Roku 2012 włoskich cukierników. Jego poczynania opisze wkrótce w „Czasie Wina” Kasia Maciejewska Serra, nasza włoska współpracowniczka, która obserwowała go przy pracy, a także zorganizowała warszawskie warsztaty. Zapowiada się, że w przyszłym roku spotkanie także się odbędzie. Warto zawczasu zarezerwować chwilę.

Wystawcy:
La Ciarliana
Fontemorsi
Montemaggiore
Tenuta Sette Ponti
Philharmonica (San Giorgio, Donna Olimpia 1898, Tenuta L’Illuminata)
Pagani de Marchi

Top 10, wg autora:
93 Crognolo 2010, IGT toscana (sangioveseSangiovese to najważniejszą czerwoną odmianą Włoch. Upr..., merlot, cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po...), Sette Ponti
93 Millepassi 2009, DOC Bolgheri Rosso, Donna Olimpia 1898
93 Nero d’Avola 2011, IGT sicilia, Feudo Maccari (Sette Ponti)
92 Oreno 2010, IGT toscana (merlot, cabernet sauvignon, petit verdot), Sette Ponti
92 Saia 2010, IGT sicilia (nero d’avola), Feudo Maccari (Sette Ponti),
91 Casa Nocera 2009, IGT toscana (merlot), Pagani de Marchi
90 Casalvecchio 2009, IGT toscana (cabernet sauvignon), Pagani de Marchi
90 Donna Olimpia 2010, DOC Bolgheri Bianco (vermentino, viognier, petit manseng), Donna Olimpia 1898
90 Grillo 2012, IGT sicilia, Feudo Maccari (Sette Ponti)
89 Santo Pellegrino 2007, IGT Toscana (sangiovese, cabernet sauvignon, merlot, shirazfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ...), La Ciarliana

Wojciech Gogoliński