Triumf winnicy Abadia Retuerta

Podczas degustacji w ciemno w Zurychu syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... Pago Garduña i Petit Verdot z hiszpańskiej winiarni nie miały sobie równych – donosi dzisiejszy serwis magazynu „Decanter”.

Degustacja zgromadziła kilku kiperów z tytułem Master of Wine z różnych krajów oraz redaktorów największych magazynów winiarskich: „Decanter” (Margaret Rand), „Falstaff” (Peter Moser) i „Wine Enthusiast” (Michael Schaschner). Degustowano wina w kilku kategoriach.

W secie „najlepsze syrah z 2010 roku”, winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z Abadía Retuertazałożona w roku 1996 hiszpańska winiarnia leżąca na gra... (...) – Pago Garduña zdystansowało wina z klasycznych dla tej odmiany francuskich apelacji côte-rôtie i hermitage, a także wina kalifornijskie! W kategorii „najlepsze petit verdot 2012” również najlepszym okazał się trunek z Opactwa Retuerta.

To ostatnie nie było – przynajmniej dla mnie – żadnym zaskoczeniem. Od lat tropię po świecie najlepsze wina z tej trudnej odmiany i to z Retuerty ciągle znajduje się na mojej liście na pozycji numer jeden.

Abadía Retuerta to założona w roku 1996 hiszpańska winiarnia, z winnicami leżącymi na granicy apelacji Ribera del Duero, w Sardon del Duero (20 km od Valladolid) i przez to produkująca wina regionalne (castilla y león). Należy do koncernu Novartis. Swoją nazwę zawdzięcza opactwu – Abadía de Santa María de Retuerta, które znajduje się w obrębie posiadłości, a w którym obecnie mieści się luksusowy hotel.

Sam klasztor jest wybitnym przykładem hiszpańskiej XII-wiecznej sztuki romańskiej. Głównym enologiem wytwórni jest Angel Anocíbar, zaś stałym konsultantem – Pascal Delbeck (z Château Ausone!). Będąc poza apelacją Ribera del Duero, choć faktycznie siedlisko jest tu takie samo, winiarnia ma dużo większą swobodę co do komponowania swoich win często korzystając z odmian, które w oddalonej o dziesięć metrów dalej apelacji są niedozwolone. Warto wspomnieć, że hiszpańska winnica Abadía Retuerta należy do najnowocześniejszych na kontynencie.

WGo, „Decanter”,