Ufaj, lecz kontroluj

Londyński kupiec Sampler już oferuje swoim klientom próbki win bordoskich z 2009 roku pochodzące wprost z winnic, w których powstały, zaś według Jamie Hutchinson, właścicielki sklepu w Islington, obecnie aż 12 châteaux zgodziło się w ten sposób prezentować swoje wina – w tym Château Batailley w Pauillac.

To pierwszy taki przypadek w historii, że wina 18 miesięcy przed zabutelkowaniem trafiają do publicznej degustacji. Dotychczas Bordeaux en primeur(fr.) system sprzedaży stosowany głównie w Bordeaux i pra... (...) dziennikarze i kupcy mieli okazję poznać dopiero wiosną poprzedzającą oficjalną sprzedaż win i dlatego rocznik 2009 zadebiutuje – w świetle tradycji – dopiero w marcu 2010.

Jamie Hutchinson twierdzi, że zmiana obyczaju może okazać się bardzo korzystna, bo nigdy nie ma takiej możliwości, by udało się zdegustować wszystkie interesujące wina podczas oficjalnych en primeur. A dodatkowo – rocznik 2009 zapowiada się świetnie. Więc tym większa pokusa, by trzymać cały czas rękę na jego pulsie.