Uosobienie Walencji

Nazwa „Walencja” pochodzi od łacińskiego słowa valens, czyli silny. Nic dziwnego, już od lat jest ona dla innych – nie tylko hiszpańskich regionów winiarskich – coraz mocniejszym konkurentem. To zasługa winnic na dobrym światowym poziomie, takich jak Bodegas Enguera.

Położona nad rzeką Clariano posiadłość winiarska liczy sobie 160 hektarów i należy do rodziny Pérez-Pardo. Założył ją w 1999 roku nestor rodu Pedro Pérez-Pardo. Większość krzewów porasta niewielkie zbocze Enguera o wysokości nieprzekraczającej stu metrów, w miejscu zwanym El Chalet del Río. Wyższe wzniesienia – Fontanars – mają już niemal 650 metrów, a występujące tam białe wapienie i piaski odpowiedzialne są za mineralne akcenty w znakomitym Blanc d’Enguera – odznaczonym złotym medalem na Concours Mondial Bruxelles czy też w docenionym przez Jancis Robinson Casa Lluch Verdil.

Fot. Dorota RomanowskaTen ciekawy lokalny szczep, verdil, wciąż uprawia się w Dolinie Alforins. Obok niego wśród odmian dominują tempranillo i monastrell – a więc hiszpańska klasyka, chociaż nie brak również krzewów merlota i syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie .... Wiele win z Bodegas Enguera zyskało ponad 90 punktów w słynnym Przewodniku Penina, który co roku dokonuje gruntownej oceny hiszpańskiego winiarstwa, natomiast winu Cañada Negra Organic Robert Parker przyznał 89 punktów.

Wina o intrygujących nazwach – Dis-tinto, Angelical, Megala czy Paradigma – są dziełem dwóch, a nawet trzech pokoleń. Po Pedro Pérez-Pardo schedę przejął Juan Rafael Iglesias Jiménez, ale wiele do powiedzenia ma również grupa młodych i ambitnych enologów wykształconych w Ecole Nationale Supérieure d’Agronomique w Montpellier. To dzięki nim wina – zwłaszcza te białe – zaczynają śmiało konkurować ze światową czołówką.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że producenci są w awangardzie światowego winiarstwa, ponieważ postawili na wina organiczne. Bodegas Enguera to winnica w stu procentach ekologiczna. Jednak szacunek dla środowiska naturalnego nie wyklucza śmiałych eksperymentów z nasadzeniami. Przeniesiony wprost z australijskich winnic podwójny cordon de royat na dwóch wysokościach jest stosowany wespół z tradycyjnymi nasadzeniami rodem z Bordeaux.

Wina z Bodegas Enguera są kwintesencją Walencji – łączą w sobie poszanowanie tradycji, swego rodzaju tchnienia minionych wieków, oraz podziw dla najnowocześniejszych rozwiązań – tak jak stolica regionu, w której śródziemnomorski gotyk katedry Seu sąsiaduje z futurystycznym Ciudad de las Artes y las Ciencias.