Upadła strona

Rzadko by jedno winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) narobiło tyle rabanu na świecie. Zainteresowanie nim z dnia na dzień stało się tak wielkie, że padła internetowa strona sklepu, która go sprzedawała. Nie działa do dziś.

To właściwie informacja sprzed dwóch tygodni. I tyleż nie działa strona winiarska brytyjskiej sieci Asda, oddziału wielkiego amerykańskiego Wal-Marta. Wino stało się słynne, kiedy uzyskało platynowy medal w kategorii win do 15 funtów prestiżowego, corocznego konkursu Decanter World Wine Awards. Oceniono je na 95 punktów, najwyżej wśród szesnastu tysięcy innych win, a na półce kosztuje ledwie 4,37 funta. Ilość chętnych na wyspach brytyjskich była taka, że strona padła.

Tym winem jest chilijskie La Moneda Malbecfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...) Reserva 2015. To typowe wino „brandowe” – zamawiane przez hipermarket i sprzedawane z jego nazwą. Tak robią dziś wszystkie największe sieci, jak choćby Tesco czy Marks & Spencer. Wino z tej ostatniej sieci spotkało podobne wyróżnienie i – co ciekawe – również dotyczyło wina chilijskiego, dostępnego za 10 funtów Colinas Del Itata Old Vine Field Blend 2014. Pochodzi ono z Doliny Itata w regionie Bío Bío, ale w przypadku tego z Asdy nie wiemy nawet, skąd dokładnie pochodzi – znamy jedynie kraj produkcji, bez specyfikacji regionu, czy też apelacji.

Wojciech Gogoliński