Urodzeni w winnicy

Wszyscy odziedziczyli winiarnie po przodkach – większość z nich buntowała się przeciwko filozofii winiarskiej ojców. Tworzą obecnie młode pokolenie winiarzy. Przy czym „młodość” w ich przypadku czasem oznacza 50, czasem 30 lat.

Jakie mają podejście do robionych przez siebie win? Wina muszą być… dobre. Najważniejszym kryterium oceny staje się własny gust, co z kolei prowadzi do bardzo serio pojmowanej uczciwości. To, co smakuje mnie, będzie smakować również tym, dla których powstaje. Bo nie ma takiej możliwości, by udało się zadowolić wszystkich. Dlatego indywidualność skrzyżowana z właściwościami terroir i dążeniem do uzyskania jak największej ekspresji składają się na ich enologiczne kreacje.

Cherubiny i medycyna

Od Ehmosera z Wagramokręg winiarski w Dolnej Austrii (Niederösterreich), leż... (...) i ze Stift Göttweig (Miesbauer – granica Krems i Wachauokręg winiarski w Dolnej Austrii (Niederösterreich), leż... (...)) pochodzą dwa grüner veltlinery. Podstawowy z Krems jest wyraźnie wytrawnyokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d.... Wyczuwa się w nim czystą mineralność i pikantne nuty, a wszystko to oparte na solidnym szkielecie. Lessowe gleby Wagram pokazują nieco odmienne oblicze tej odmiany: silniejszą budowę i wyraźną równowagę między kwasowością a pieprznością.

Wina różnią się między sobą również zewnętrznym designem. Fritz Miesbauer wykorzystuje w kreacji etykiet swych win anioły z barokowych sklepień opactwa benedyktyńskiego w Göttweig, Josef Ehmoser stawia zaś na nowoczesność. Jego etykiety to dzieło współczesnego artysty – proste linie wyrażają wartości najważniejsze dla wina: ziemię, słońce i naturę.

A jak wygląda praktyczna strona działalności tych winiarzy? Josefa w pracy wspiera żona, Martina. Miłość do niego była silniejsza niż chęć robienia kariery medycznej. A Fritz chciał w końcu być odpowiedzialny za każdy etap tworzenia wina, dlatego podjął wyzwanie i robi wina w dawnym opactwie.

Małżeństwo czy kupaż?

Martin Pasler i Birgit Braunstein to małżeństwo z okręgu Neusiedlersee (Burgenland). Są winiarzami i prowadzą dwa zupełnie niezależne biznesy. Razem zaś wychowują dwójkę 11-letnich bliźniaków.

W obrębie winiarni Birgit znajduje się najstarsza burgenlandzka piwnica winiarska. Wyraźnie widać granicę, gdzie XIV-wieczne sklepienie złożone z przypadkowo dobranych kamieni przechodzi w porządek regularnej obróbki materiału z XVI stulecia. Choć tradycje winiarskie w rodzinie Martina sięgają wiele lat w przeszłość, jego winiarnia jest całkowicie nowoczesna. Stoi na wzgórzu, wystawiona na kaprysy pogody, a zwłaszcza na niemal przez cały rok wiejące tu wiatry.

Pinot vom Berg Birgit to w istocie kupaż pinot noirjedna z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych czerwo... (...) i st. laurenta. Młoda winnica, północny stok. Efekt? W nosie silne apteczne aromaty, koncentracja, gorzkie nuty migdałów i wiśni. A w ustach słodycz, taniczność, kwasowość i pieprzność. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) wyraźne, z charakterem, rzec można – męskie.

A Zweigelt Martina? Tu również role wydają się nieco odwracać: świeży, młody, pikantny, o podobnie wysokiej koncentracji, lecz i…