Uroki monopolu

Przed szwedzkimi sklepami z alkoholem spodziewane są w październiku bardzo długie kolejki. Dlaczego? Do sprzedaży trafią wina Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de la Romanée-Conticzerwone wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłą... – za mniej niż połowę swej detalicznej ceny.

W praktyce Systembolaget, monopol państwowy, robi to tak: jedno z najlepszych win Romanée Conti 2006, rocznik 2006 warte będzie w Szwecji około 24,5 tysiące koron – czyli 2300 funtów. A w pozostałych częściach świata jego cena rynkowa waha się pomiędzy cztery a pięć tysiecy za butelkę.

Tak czy inaczej – w Szwecji będą dostępne zaledwie 24 butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr....

Jednak, według krytyków, taka różnica w wartości to okazja przede wszystkim dla międzynarodowych spekulantów, a nie dla szwedzkich miłośników win. Lecz według Ulfa Sjödina MW z Systembolaget – możliwość nabycia większości win tej klasy określa wcześniejsze zamówienie. Co w dużej mierze zapobiega nadużyciom.

A jak powstają ceny win w Szwecji? Dodaje się wartość podatku (3,5 korony) i 19% wartości zakupionego wina. Lecz jeśli winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), kupione wcześniej po niższej cenie – podniosło swoją wartość – to Systembolaget i tak nie może sprzedawać go drożej. Stąd takie atrakcje jak tegoroczne Romanée-Conti.