Uwielbiam pinotage!

Rozmowa z Danielle Le Roux, tworzącą wina Lyngrove.

Dorota Romanowska: Kiedy widziałyśmy się w Afryce, byłaś bardzo zajęta. Trwały zbiory, w kadziach fermentowały pierwsze zebrane winogrona. Teraz jest trochę spokojniej?
Danielle Le Roux: Rzeczywiście, kilka tygodni temu mieliśmy tu urwanie głowy. Teraz jest dużo spokojniej, jest czas na chwilę oddechu. Chociaż tak naprawdę lubię ten młyn – czuję się wtedy w swoim żywiole.

Jak oceniasz bieżący rocznik? Afryka Południowa to nie Chile, gdzie praktycznie jeden rocznik nie różni się od drugiego.
Myślę, że będzie świetny. Co prawda zebraliśmy mniej winogron, ale za to owoce były kapitalnie skoncentrowane! Wina zapowiadają się super, szczególnie pinotagepołudniowoafrykańska odmiana czerwonych winogron, krzyżó... (...) i syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... – już da się wyczuć jego pieprzność. Cabernet też wygląda obiecująco. Oczywiście niektórzy winiarze narzekają na zbyt niską wydajność, ale tak już jest, że nigdy wszyscy nie są zadowoleni. Ja w każdym razie jestem jak najlepszej myśli.

Robisz wina kątem u innych. A przecież to nie Australia i takie zwyczaje nie są tu normą. Większość winiarzy ma swoje winiarnie, w których powstają ich wina. W Waszym przypadku jest inaczej. Nie przeszkadza Ci to?
Zupełnie nie. Mamy podpisaną długoterminową umowę z winiarnią w Stellenbosch-Hills, to jakieś pięć kilometrów od Lyngrove. Pracuję tam od początku mojej bytności w firmie, czyli od pięciu lat. Mam do dyspozycji bardzo dobry sprzęt, nieograniczony dostęp do tanków, bardzo dobre warunki pracy. Na razie mi to wystarcza.

Może to i słuszne podejście. Udowodniłaś już, że nie mając swojej winiarni, można robić doskonałe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Moje gratulacje, Twój Pinotage z linii Platinum znalazł się wśród laureatów Absa Top 10 Pinotage. To największe wyróżnienie, jakie może być udziałem wina z tej odmiany w RPA.
Bardzo dziękuję. Nie ukrywam, że ogromnie się cieszę, bo zawsze chciałam zrobić naprawdę dobre wino z tego szczepu. Cieszę się, że moje starania się powiodły.

Po świecie krążą różne opinie na temat pinotage. Nie wszyscy wróżą mu świetlaną przyszłość. A jakie jest Twoje zdanie na temat tej odmiany?
Zdecydowanie jestem jego zagorzałą zwolenniczką. Zaliczam się do grona tych, którzy widzą jego przyszłość optymistycznie. Myślę, że ten negatywny wizerunek w dużej mierze był efektem minionej epoki, kiedy przetwarzano pinotage w niewłaściwy, a raczej byle jaki sposób. W efekcie otrzymywano tysiące hektolitrów podłego wina.

(…)

 

Danielle Le Roux

Pod marką Lyngrove robi wina dla Baarsma SA. Ukończyła enologię na uniwersytecie w Stellenboschmiasto w południowo-zachodniej części Kraju Przylądkoweg... (...). W maju 2009 roku otrzymała prestiżowy tytuł Cape Wine Master. W tym samym roku stworzone przez nią wino Lyngrove Platinum Pinotage 2007 zostało uznane za jedno z 10 najlepszych win powstałych z tej odmiany w RPA.

 

Pełny artykuł znajduje się w „Czasie Wina” nr 45.