Vinoforum. Krynica – Zdrój Dobrego Wina

Zmagania winiarskie XX edycji Vinoforum dobiegły końca. Sensacyjne wyniki!

W gorące lipcowe dni perła naszych uzdrowisk – Krynica-Zdrój – stała się na kilka dni stolicą winiarską naszej części Europy. Przez dwa dni międzynarodowe jury XX Konkursu Winiarskiego Vinoforum oceniało ponad 300 win z różnych krajów. Oprócz spodziewanej liczebnej przewagi win z Czech i Słowacji, do zawodów zgłoszono aż 30 win polskich, a także – po raz pierwszy – wina z Holandii i… Brazylii.

I właśnie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z tego kraju – Zanotto (Vinicola Campestre Ltda) zdobyło sensacyjnie najwyższy laur w bodaj najtrudniejszej konkurencji białych win wytrawnych. Na pozostałych miejscach oraz w innych kategoriach dominowały wina naszych sąsiadów. Polskie wina wypadły blado – laury zdobyły głównie wina z Winnicy Golesz (Romana i Bartłomieja Myśliwców) – wszystkie w kategorii win wzmacnianych.

Szefem konkursu był jak zwykle nestor słowackich winiarzy, prof. Fedor Malik, jego pomysłodawca i twórca. Wydanie polskie nie doszłoby do skutku, gdyby nie osobiste zaangażowanie Romana Myśliwca, naszego współpracownika Wojtka Bosaka oraz Ewy Wawro, a także pomocy organizacyjnej burmistrza miasta Krynica-Zdrój, Dariusza Reśki.

Konkurs Vinoforum ma charakter przechodni – corocznie odbywa się w innym kraju środkowej Europy. Odkąd na zawodach pojawiły się polskie wina, kwestią czasu było, kiedy impreza zagości w naszym kraju. Poprzednia edycja odbyła się w Ostrawie, następne spotkanie za rok w słoweńskim Mariborze.

Patronatem medialnym XX Konkursu Vinoforum był magazyn „Czas Wina”.

Wojciech Gogoliński

Krynica