W promieniach południowego słońca

Jest we Francji kraina zdaniem wielu przewyższająca pod względem urody, atmosfery i kuchni wszystkie pozostałe terytoria wchodzące w skład tego rozległego państwa.

Fot. ArchiwumNietrudno się domyślić, że mowa o skąpanej w słońcu i przesiąkniętej wonią lawendy Prowansji, położonej nad niebieskawozielonymi wodami Morza Śródziemnego, których barwę Colette określała mianem „dzikiego błękitu”. Kto chociaż raz zawitał w te strony, zawsze chce tu wrócić, by ponownie zanurzyć się w tej specyficznej atmosferze, pełnej harmonii między naturą, historią, sztuką i smakiem lokalnych potraw.

Podobnemu pragnieniu ulegnie też każdy, kogo wzrok spocznie na przepięknie wydanej Księdze smaków Prowansji autorstwa Diane Holuigue. Prawdę mówiąc, podczas lektury można mieć pewne wątpliwości, do jakiej kategorii zaliczyć tę pozycję. Przede wszystkim jednak jest to profesjonalna książka kucharska poświęcona regionalnym przepisom, jako że zawiera ich ponad 130 – bardzo starannie spisanych i pogrupowanych na przystawki, ryby i owoce morza, mięsa, warzywa oraz desery.

Fot. ArchiwumKażdy rozdział rozpoczyna się ciekawym, pełnym konkretnych informacji wstępem, do którego nawiązują zamieszczone dalej przepisy, skrupulatnie opatrzone nazwami poszczególnych departamentów, z których się wywodzą.

Przewracając kolejne strony, nie sposób nie zachwycić się jakością zdjęć, i to zarówno tych obrazujących potrawy, jak i przybliżających charakter określonych miejsc; jedne i drugie stanowią prawdziwą ucztę dla oczu. Wzrok czytelnika bardzo skutecznie przykuwają też opatrzone kolorowymi ilustracjami ramki, dzięki którym można poznać m.in. tradycyjny przepis na pissalat, dowiedzieć się, że w Camargue, w delcie Rodanu (obszarze kojarzonym jako ojczyzna znanych z dzielności siwych koni), uprawia się najlepszy we Francji ryż, gdzie  w Aix-en-Provence kupić najlepsze calissons, plasujące się bezdyskusyjnie na pierwszym miejscu wśród najlepszych prowansalskich wyrobów cukierniczych, oraz kto w Carpentras rzemieślniczym sposobem robi najwspanialsze kandyzowane owoce.

Jako że prowansalskie potrawy występują w nierozerwalnym duecie z winem, jedna z ramek poświęcona została najlepszemu roséfrancuski termin określający wino różowe, który zrobił... (...) na świecie – winu taveljedno z najsłynniejszych różowych win świata produkowan... (...) pochodzącemu z okolic miejscowości o tej samej nazwie, leżącej nieco na północ od Awinionu. Te barwne, o gawędziarskim charakterze wstawki pozwalają autorce przybliżyć czytelnikowi całe bogactwo i zróżnicowanie prowansalskiej kultury rozprzestrzenionej na terenach od Lazurowego Wybrzeża po podnóże Alp, czyniąc z tej książki pozycję, od której trudno się oderwać.

Skończywszy lekturę można czuć się podbudowanym, że wciąż jeszcze wydawane są tak starannie opracowane, z dogłębną znajomością tematu opowiedziane oraz pięknie zilustrowane, wolne od edytorskich niedoróbek książki.

Księga smaków Prowansji
Diane Holuigue
Wydawnictwo Buchmann
Warszawa 2012    
Cena: 69,90 zł