W świetle południa

Tak się składa, że na łamach magazynu „Czas Wina” głównie goszczą recenzje książek winiarskich i kulinarnych lub w jakiś sposób z winem związanych.

Chociaż Pieśń królowej autorstwa Elizabeth Chadwick bezpośrednio nie dotyczy ani wina, ani kuchni, bez najmniejszego naciągania zakwalifikować ją można do tej trzeciej grupy, gdyż przedstawia losy Eleonory Akwitańskiej – jednej z najbardziej fascynujących królowych wszech czasów. A jako że opowieść dotyczy władczyni Akwitanii, naturalną koleją rzeczy winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) jest w niej wszechobecne. Nieustannie towarzyszy bohaterom, którzy raczą się nim praktycznie w każdej sytuacji życiowej i to od rana do wieczora, bez względu na stan ciała i ducha. Choć autorka nie poświęca mu szczególnej uwagi i nie rozwodzi się nad jego charakterem (z małym może wyjątkiem, kiedy zaznacza, iż podczas krucjaty Eleonora popija lichą strawę skwaśniałym winem), cała powieść zdaje się nim przesycona. Do tego stopnia, że podczas lektury czytelnik w pewnym sensie czuje się zobligowany do sięgnięcia po kieliszek dobrego bordeaux w celu dogłębniejszego zrozumienia poczynań tej ze wszech miar wyjątkowej kobiety, której najbardziej leżało na sercu dobro Akwitanii.
Pieśń królowej to barwna opowieść o latach młodości, przypadającej na okres od 1137 do 1154 roku, tej niezwykłej, nie tylko jak na owe czasy, władczyni – ambitnej, mądrej, wykształconej, a do tego o zachwycającej urodzie. Dzięki sprytowi, wytrwałości i niebywałemu hartowi ducha udało się Eleonorze, mimo co najmniej kilku punktów zwrotnych w życiu, osiągnąć sędziwy – nawet i dziś – wiek osiemdziesięciu lat. Pieśń królowej kończy się w momencie, gdy statek z trzydziestoletnią Eleonorą i Henrykiem II Plantagenetem na pokładzie odbija od wybrzeży Normandii i obiera kierunek na Anglię, gdzie Henryk ma objąć tron. W życiu Eleonory rozpoczyna się nowy, nie mniej burzliwy (biorąc pod uwagę fakty historyczne) od poprzedniego, etap, który opisany zostanie w kolejnym, będącym w przygotowaniu, tomie Serce królowej.  

Pieśń królowej
Elizabeth Chadwick
Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2017
Cena: 39,90 zł