Weekend z winem w Jaśle

Ponad 20 wystawców, około 100 różnych win, fachowe porady dla winiarzy, winiarski jarmark z degustacjami dla turystów…

Tak zawsze wyglądają Międzynarodowe Dni Wina, które co roku odbywają się w Jaśle na pożegnanie wakacji. Tym razem Jasło zaprasza 30 sierpnia i 1 września.

– Jak wszędzie, robi się tu wina lepsze i gorsze, ale myślę, że średnia jakość naszej produkcji wcale nie odbiega od Środkowej Europy. Trzeba jednak podkreślić, że Podkarpacie było zawsze w czołówce polskiego winiarstwa – mówi Wojciech Bosak z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina.


Międzynarodowe Dni Wina, prócz znawców i producentów wina, przyciągają turystów, którzy przyjeżdżają do Jasła specjalnie na tę okazję. Święto wina to możliwość poznania tradycji związanych z produkcją wina w różnych regionach Polski i Europy. – Na Podkarpaciu jest około 150 winnic, ale myślę, że niedługo będzie ich jeszcze więcej. Nasze winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) jest charakterystyczne, bo tu są ciężkie gleby, więc ma podwyższoną kwasowość. Po drugie jest bardzo zdecydowane, z charakterem – mówi Marek Nowiński, prezes zarządu Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, które jest współorganizatorem imprezy.


W ostatni wakacyjny weekend na jasielskim rynku poza winem można będzie skosztować również regionalnych potraw, zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze artystów ludowych i obejrzeć występy zespołów folklorystycznych.

Szczegółowy program: www.dniwina.pl

“Czas Wina” jest patronem medialnym wydarzenia.