Węgierska klasa PREMIUM

Firmy DIMENZIO i HAGYÓ jako jedyne reprezentowały Węgry na targach POLAGRA FOOD 2011 w Poznaniu, wzbudzając ogromne zainteresowanie urządzeniami do produkcji destylatów i doskonałymi winami! Nic dziwnego – stoją za nimi 1000-letnia tradycja i najnowocześniejsza technologia.

Sukces rodzinnej firmy winiarskiej DIMENZIO jest rezultatem wieloletniej pracy Katalin Drabant, która profesjonalną wiedzę zdobyła w Instytucie Badań nad Uprawą Winorośli i Produkcją Win, łącząc ją z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi wyprzedzającymi poziom technologiczny swej epoki. Zamiarem było stworzenie związku pomiędzy przeszłością a przyszłością spajającego tradycję z przyrodą oraz techniką. Wina DIMENZIO tworzone są według filozofii nawiązującej do archaicznego, kosmologicznego światopoglądu narodu węgierskiego opartego na prawach przyrody i zdrowym rozsądku szanującym ducha natury.

Fot. ArchiwumTak kompleksowe i nienaruszające praw przyrody procesy można wydobyć bez uszczerbku tylko dzięki najnowocześniejszym technologiom. – Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) ma dla każdego inne znaczenie – uważa Katalin Drabant. – Choć dla jednych jest tylko napojem odurzającym, dla innych magiczną esencją, której kosztowanie stanowi rytuał i święto, jest kluczem do przejścia między światem fizycznym i duchowym – wyjaśnia winiarka. W języku węgierskim wino oznacza trunek ogrzewający duszę. Widniejąca na etykietach win firmy DIMENZIO prastara symbolika rodem z bębna Táltosa, czyli szamana, symbolizuje przejście między światem niższym a wyższym, związek z innym wymiarem, którego można doświadczyć, spożywając wino.

Andras Kovacs, szef firmy HAGYÓ, mąż pani Katalin, zajmuje się rozwijaniem i wdrażaniem sterowanych technologii fermentacyjnych. – Dynamiczny rozwój zaowocował przeszło 150 referencjami krajowymi (węgierskimi), zarówno dla winiarzy jak i dla producentów palinek – opowiada. – Rozwiązania technologiczne autorstwa firmy HAGYÓ elastycznie dostosowujemy do wielkości zakładu i jego poziomu technicznego. Nasze urządzenia i systemy znaleźć można w zakładach winiarskich prowadzących produkcję rynkową, ale także w placówkach edukacyjnych średniego i wyższego szczebla oraz instytutach badawczych – tłumaczy Andras Kovacs. – Potwierdzeniem jakości naszych produktów i powodem do dumy jest dla nas fakt, że ponad dziesięciu naszych klientów zdobyło zaszczytny tytuł WINIARZA ROKU – kontunuuje. – Nic dziwnego zatem, że w segmencie sterowanych techologii fermentacyjnych firma HAGYÓ zajmuje na Węgrzech dominującą pozycję rynkową. Praca to nasze hobby, a jej jakość jest naszą pasją – kończy z uśmiechem.

Firma HAGYÓ niestrudzenie stawia na badania i rozwój. W ubiegłym roku udało się jej opracować nowatorskie rozwiązania w dziedzinie winiarskiej technologii fermentacyjnej. Ich efektem było pięć zgłoszeń patentowych i nowa rodzina produktów, które trafiły do obrotu handlowego pod nazwą „schładzarki”. Wszystkie posiadają certyfikaty higieniczne. Do sterowania procesem produkcyjnym firma stosuje przede wszystkim systemy komputerowe.

– Jako jedyni na Węgrzech stworzyliśmy i stale udoskonalamy dla potrzeb branży winiarskiej zintegrowany, inteligentny, komputerowy system automatyzacyjny, który, zaczynając od obróbki winogron, a kończąc na gotowym produkcie, steruje i nadzoruje procesy produkcyjne – opowiada z dumą Andras Kovacs. – Częścią tego systemu jest bioinformatyczne kierowanie procesem fermentacji, dzięki czemu można uzyskać jeszcze doskonalszy produkt końcowy – tłumaczy. – Jesteśmy przeświadczeni, że jakościowe produkty kategorii premium w dłuższej perspektywie można bezpiecznie wytwarzać wyłącznie dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych i technologicznych należących do podobnej, najwyższej kategorii – konkluduje. Aby tak się stało, firma HAGYÓ służy swoim klientom niezbędnym doświadczeniem i zapleczem.

 

HAGYÓ KFT.
Węgry, 3516 Miskolc, Tücsök u. 5., tel. +36-46-560-273, fax: +36-46-433-777
e-mail: hagyo@chello.hu, www.palinkamuvek.hu
Język polski: Pol-Hun-Kontext, tel. +36-30-647-8206
Przestawiciel Firmy w Polsce: +48-605-42-320, e-mail: polhunkontext@t-online.hu