Węgry – nowe propozycje

Tokaj, EgerRegion i okręg winiarski w północnowschodnich Węgrzech... (...), Villánny – to nazwy bliskie sercu wielu winomanów. Ale Węgry to nie tylko winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...)! Jakie więc atrakcje czekają tam w tym roku?

Czy mówimy o małej knajpce z obrusem w kratkę, czy o wyrafinowanej restauracji z gwiazdkami Michelin; o tradycyjnej kuchni węgierskiej czy daniach fusion; czerwonych winach czy złocistym aszú(węg.) winna jagoda zaatakowana przez szlachetną pleśń.S... (...) – podczas wyprawy na Węgry trudno nie przeżyć prawdziwej, kulinarnej ekstazy i nie sposób nudzić się przy stole? Zanim zaplanujecie urlop albo wypad na Węgry, koniecznie sprawdźcie co czeka tam na wielbiciela smaków.

Eger i Budapeszt
Wiosną w Egerze, obok kwietniowego festiwalu win „Egri Csillag”, w maju odbędzie się festiwal Street Foodu. W lipcu poleje się tu bycza krew (http://www.bikaverunnep.hu/) a jesienią nie można pominąć winobrania w Dolinie Pięknej Pani (http://www.eger.hu/pl/).
Budapeszt to oczywiście słynny festiwal wina (8-11 września: www.winefestival.hu), podczas którego na dziedzińcach budańskiego zamku swoimi winami częstuje niemal dwustu winiarzy ze wszystkich regionów Węgier. Tydzień później odbędzie się nad Dunajem festiwal Słodkości i czekolady (www.edesnapok.hu), a w październiku festiwal palinki i kiełbasy (www.budapestinfo.hu) . W tym roku stolica Węgier stawia także na kuchnię z wyższej półki i zaprasza m.in. na festiwal Gourmet, podczas którego w jednym miejscu zaprezentują się najlepsi szefowie kuchni Węgier http://www.budapestbylocals.com/event/gourmet-festival-budapest/. Festiwalowy sezon kończy (19 – 31 grudnia) Jarmark Bożonarodzeniowy, który zamienia stolicę Węgier w świąteczny salon migoczący tysiącami świateł, pachnący korzennymi przyprawami i cukrowymi ciastkami.

Nie tylko Tokaj
Tokaj, jako najlepiej rozpoznawalny region winiarski Węgier skupia się przede wszystkim na winie i oferuje dwie tury festiwalowe: wiosną (3-5 czerwca) i jesienią (1-2 października) http://www.visittokaj.com/portal_page.php?pageID=181.  Nie ma nic przyjemniejszego, niż degustowanie win w mateczniku węgierskiego winiarstwa a festiwalowe dni są szczególną okazją do skosztowania win od producentów, którzy na co dzień nie prowadzą degustacji.
Na rozkoszne wieczory, popołudnia i poranki z winem i dobrym jedzeniem warto wybrać się również do innych regionów Węgier: w sierpniu kuszą wybrzeża Balatonu i dwa festiwale wina: http://www.balatonalmadi.hu/ oraz  http://en.balatonfured.hu/.  Na winobraniowe święta zapraszają: Sopron, Badascony, Zalakaros, Szekszard, Kὅszeg czy Villánny.  Szeged zaś proponuje jesienią Festiwal Rybny nad Cisą : http://www.halfesztival.szegedihalaszcsarda.hu/.

Więcej informacji o regionach Węgier oraz dokładną ofertę festiwali i eventów kulinarno-winiarskich znajdziecie tutaj: http://pl.gotohungary.com/wegry/-/article/smaki-wegier-2016-zapraszamy-baw-sie-razem-z-nami-;jsessionid=BB1C0239EDA47BA5F4ABB8579569AFCF.”

Egészségedre (na zdrowie) i do zobaczenia na Węgrzech!