Wespół w zespół, czyli fifty fifty

Są wina, których zaszczytu degustacji trudno dostąpić. Jest ich za mało i są za drogie. Jednak 50&50 mam przyjemność degustować niemal co roku, i to od wielu lat.

Są też wina robione jednocześnie przez dwie firmy, a przynajmniej znany mi jest jeden taki przypadek wśród win najwyższej klasy. To właśnie 50&50 – wytwarzane po połowie przez dwie słynne toskańskie winiarnie: Avignonesi i Capanelle.

Mówiąc dokładniej, „surowca” na winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) dostarczają po równo obie wytwórnie. Co jeszcze ciekawsze – w jednym roku wino powstaje u Avignonesich, w kolejnym w Capanelle, i tak na zmianę. Po rozlewie firmy dzielą się po równo butelkami. Co i tak nie zmienia faktu, że np. w sklepach internetowych najczęściej widnieje zapis: „out of stock”, czyli „nie ma”.

Fot. Wojciech GogolińskiPonieważ obie znamienite wytwórnie wielokrotnie zmieniały właścicieli lub były dziedziczone, już dokładnie nie wiadomo, kto wpadł na taki szaleńczo-genialny pomysł (ponoć narodził w 1988 roku w Capanelle). Dość, że nikt inny na świecie tego nie wymyślił. Zwłaszcza wśród producentów na tym poziomie, którzy nie są powiązani rodzinnie. A w dodatku ich winogrady leżą w różnych apelacjach. I co jeszcze ciekawsze – ich dzisiejsi właściciele nie są nawet Włochami!

Avignonesi to czołówka wśród wytwórców vino(wł.) wino.. nobile di montepulcianowłoska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie w ... (...). I po to wino od dekad ustawiają się bardzo długie kolejki. Bo jest jednym z najlepszych toskańskich win w ogóle. Ich drugiego wina kupić niemal nie sposób. To vin santo(wł.) wino święte.Typ włoskiego wina passito produkowane... (...) di vino nobile di montepulciano – istny majstersztyk. Piłem je jeszcze jako wino stołoweprzeważnie lekkie, różnej jakości wino przeznaczone do c... (...), bo apelację na „vin santo” wprowadzono dość późno. Podobnie jest z vin santo occhio di pernice, czyli wersją czerwoną (choć tak naprawdę różową) tego wina. Zresztą avignoneska vinsantaia, czyli pomieszczenie, gdzie suszą się kiście na „święte wina”, oraz piwniczka z caratelli, czyli małymi, 100-litrowymi beczkami, w których fermentuje i dojrzewa wino, należą do najpiękniejszych we Włoszech i są celem pielgrzymek wielu winomanów oraz fotografów.

Dziś wytwórnia Avignonesi należy do duńskich armatorów. Trochę w niej było zamieszania ostatnimi laty, bo właściciele przestawiają się na produkcję biologiczną. Ale działka z merlotem – jak dowiedziałem się od właścicieli – ma pozostać nietknięta. Istnieje bowiem tylko dla tego jednego wina – 50&50.
Capanelle to winiarnia z okolic Gaiole, na obszarze Chianti Classico. Niedaleko od Avignonesi, bo też w prowincji Siena. Została założona w 1974 roku wokół oryginalnych zabudowań z XVI wieku. Dziś należy do Jamesa B. Sherwooda, właściciela luksusowej grupy hotelarskiej Orient-Express. Robi oczywiście chianti classico, ale też Solare (IGT), a nawet Chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...). No i dostarcza swoją połówkę do 50&50 z odmiany sangiovesewłoska odmiana czerwonych winogron.Jest to jedna z najważn... (...).

Skupażowane wino dojrzewa w beczkach półtora roku i dostaje to, co najlepsze z obu odmian – ostrość i kwasowość od „włocha” oraz miękkość i jedwabistość od „francuza”. Ale to tylko szkielet, zaraz potem idzie wspaniały bukiet z nutami kwiatowymi, waniliowymi, spieczonego chleba i tytoniu. Dalej – gęsty smak, dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...) taniny i fantastyczna długość. Doskonale łączy się zarówno z różnymi czerwonymi mięsami, jak i serami. I jak zwykle – nie jestem w stanie powiedzieć, czy pić już, czy poczekać z otwarciem butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr.... Obie wersje są równie dobre. W każdym razie – zawsze trzeba je dekantować i poczekać z rozlaniem do kieliszków co najmniej pół godziny. Pół godziny, proszę Państwa!