Wielka sensacja w Zakrzowie

Nie białe, nie czerwone, ale różowy kupaż caberneta cortisa z cabernetem carolem pochodzący małopolskiej winnicy Sucha Góra wstrząsnął sędziami podczas konkursu winiarskiego, który towarzyszył VI Świętu Wina w podopolskim Zakrzowie.

Nikt nie spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. Wiwatom nie było końca. Sam zaskoczony twórca wina, młody winiarz Zygmunt Zagórski popłakał się ze szczęścia i z trudem odbierał nagrodę.

Cała impreza odbyła się w ślicznie odnowionym dworze „Pałac Łucja”, leżącym tuż obok Gogolina, przy autostradzie opolskiej. Jego właściciel, Zygmunt Dransfeld, kiedyś pierwszy niemiecki sołtys Zakrzowa, jest również aktywnym winiarzem, a jeszcze większym śpiewakiem, czym ubarwia wszelkie spotkania polskich winiarzy.

Zdaniem członków jury – poziom winiarski był bardzo wysoki (zwycięskie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) uzyskało aż 90,5 punktów!). I to zarówno wśród win białych, jak ich czerwonych. Większość pozostałych trofeów trafiła w ręce Piotra Jaskóły (Winna Zagroda) i Mariusza Chryka (Winnica Zawisza).

Wojciech Gogoliński