Wielkie odkrycie lotnej

Mówiąc szczerze – to nazwisko niewiele nam mówiło. Byliśmy zmęczeni po całym dniu degustacji, a w „plecach” mieliśmy już prawie pięćdziesiąt próbek. Pora też była późna, dlatego lotna brygada „Czasu Wina” penetrująca egerskie piwnice ociągała się przed zderzeniem z kolejną baterią butelek.

I ani Szymon, ni Wojtek (Bosak), podobnie jak ja, nie spodziewaliśmy się gwałtownego zwrotu sytuacji.

Miejscem spotkania miała być Ibolya – najbardziej luksusowa restauracja w Egerze. Naszym partnerem zaś Zoltán Simkó, właściciel winiarni Kőporos. Pięćdziesięciolatek, były architekt i budowniczy, zawiaduje wraz z rodziną na 44 hektarach winnic. Wyciągają z nich około 100 tysięcy butelek, ale połowę wina ciągle sprzedają luzem.

Fot. W. GogolińskiTa ostatnia informacja zdawała się potwierdzać nasze obawy, choć następna, że dostarczają wina do najlepszych hoteli i restauracji, nieco je zniwelowały. Jeszcze bardziej zaskoczyło nas stwierdzenie Zoltána, że Kőporos dostarcza wina do business class węgierskich linii Malev. I to w liczbie 10 tysięcy butelek rocznie! Istny chaos informacyjny.

Zaczęło się chłodno od dobrego, choć przeciętnego Roséfrancuski termin określający wino różowe, który zrobił... (...) (kékfrankos/merlot), lepiej było z Cabernet Sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...) 2005 (86 pkt), potem usypiająca gra toczyła się w tych okolicach punktowych. Z otępienia „posiłkowego” wyrwało nas tąpnięcie, jakby ktoś miotnął salwę z kartaczy z murów pobliskiego zamku egerskiego.

Jego Vörös(węg.) czerwony.. és Fekete Egri Syrah 2007 znienacka wywindował punktację na poziom ponad 90 pkt! Jakbyśmy dostali cepem między oczy. Aż nam się ciemno zrobiło – nikt się tego nie spodziewał. Odstawiliśmy talerze i zaczęliśmy się uważnie przyglądać a to butelce, a to nerwowo wstrząsać zawartością kieliszków lub spoglądać na twórcę całego zamieszania. Ki pies! Jakże to tak, panie dobrodzieju, bez uprzedzania i dania faworu!
Mocne, ciemne (vörös és fekete – to węgiersku „czerwone i czarne”), skoncentrowane, młode, gęstoowocowe (wiśnie i maliny) i długie. Natychmiast zażądaliśmy od niego stawienia się „na oczy” w winiarni następnego ranka.

Odwiedzin nie było w planach, więc zerwaliśmy się wcześnie, by jednak winiarnię Simkó odwiedzić. Na miejscu naszym oczom ukazał się przerażający widok – bałagan, porozrzucane skrzynki, kłębowisko węży do pompowania, luźno stojące maszyny używane tylko podczas zbiorów, beczki, konewki itd.

W samej piwnicy półmrok, lekkie aromaty stęchlizny, ściany pokryte gęstą pleśnią, której zapachu jednak nie uświadczysz w winie, jak to się zdarza w innych lokalnych winiarniach. Stare wielkie beki, kilka inoksów, słowem – dla niewinomanów żadnych specjalnych atrakcji tu nie uświadczysz. Znowu plątanina plastikowych węży i konewek do uzupełniania zawartości beczek.

Spojrzeliśmy na siebie z Wojtkiem porozumiewawczo – od razu było widać twardą i ciężką dłoń dobrego winiarza. On wie, gdzie i po co akurat w tym miejscu leży każdy szlauch, dlaczego ta maszyna stoi tutaj, a nie gdzie indziej, gdzie są konewki i kombinerki. Tu nie ma miejsca na wytworne, przeszklone sale degustacyjne, tarasy z panoramicznymi widokami, wyłożone marmurami podcienie, ogrody i rzędy ślicznie podświetlonych nowiutkich beczek w piwniczkach, przez które przepuszcza się turystów i klientów.

Zrozumieliśmy też intencję Zoltána, by spotkać się w restauracji – w winiarni nie ma po prostu odpowiednich warunków do degustacji, ogrzewania, właściwego oświetlenia, a zapachy piwniczne nie służą kontemplacji wina (choć jest sala konsumpcyjna do wynajęcia dla grup). Takie inwestycje Zoltán pozostawia sobie na później – najważniejsze jest winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). A to mówi (śpiewa) samo za siebie!

Kőporos Borászat(węg.) enologia, winiarstwo.. Ltd. (Zoltán Simkó)
H-3300 EgerRegion i okręg winiarski w północnowschodnich Węgrzech... (...), Nagykőporos út 11
www.koporos-eger.hu (niemal w całości po węgiersku)

 

O enoturystyce w Egerze czytaj na: Piękna Pani częstuje winem