Wielkie odkrycie lotnej

Mówiąc szczerze – to nazwisko niewiele nam mówiło. Byliśmy zmęczeni po całym dniu degustacji, a w „plecach” mieliśmy już prawie pięćdziesiąt próbek. Pora też była późna, dlatego lotna brygada „Czasu Wina” penetrująca egerskie piwnice ociągała się przed zderzeniem z kolejną baterią butelek.

I ani Szymon, ni Wojtek (Bosak), podobnie jak ja, nie spodziewaliśmy się gwałtownego zwrotu sytuacji.

Miejscem spotkania miała być Ibolya – najbardziej luksusowa restauracja w Egerze. Naszym partnerem zaś Zoltán Simkó, właściciel winiarni Kőporos. Pięćdziesięciolatek, były architekt i budowniczy, zawiaduje wraz z rodziną na 44 hektarach winnic. Wyciągają z nich około 100 tysięcy butelek, ale połowę wina ciągle sprzedają luzem.

Fot. W. GogolińskiTa ostatnia informacja zdawała się potwierdzać nasze obawy, choć następna, że dostarczają wina do najlepszych hoteli i restauracji, nieco je zniwelowały. Jeszcze bardziej zaskoczyło nas stwierdzenie Zoltána, że Kőporos dostarcza wina do business class węgierskich linii Malev. I to w liczbie 10 tysięcy butelek rocznie! Istny chaos informacyjny.

Zaczęło się chłodno od dobrego, choć przeciętnego Roséfrancuski termin określający wino różowe, który zrobił... (...) (kékfrankos/merlot), lepiej było z Cabernet Sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...) 2005 (86 pkt), potem usypiająca gra toczyła się w tych okolicach punktowych. Z otępienia „posiłkowego” wyrwało nas tąpnięcie, jakby ktoś miotnął salwę z kartaczy z murów pobliskiego zamku egerskiego.

Jego Vörös(węg.) czerwony.. és Fekete Egri Syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... 2007 znienacka wywindował punktację na poziom ponad 90 pkt! Jakbyśmy dostali cepem między oczy. Aż nam się ciemno zrobiło – nikt się tego nie spodziewał. Odstawiliśmy talerze i zaczęliśmy się uważnie przyglądać a to butelce, a to nerwowo wstrząsać zawartością kieliszków lub spoglądać na twórcę całego zamieszania. Ki pies! Jakże to tak, panie dobrodzieju, bez uprzedzania i dania faworu!
Mocne, ciemne (vörös és fekete – to węgiersku „czerwone i czarne”), skoncentrowane, młode, gęstoowocowe (wiśnie i maliny) i długie. Natychmiast zażądaliśmy od niego stawienia się „na oczy” w winiarni następnego ranka.

Odwiedzin nie było w planach, więc zerwaliśmy się wcześnie, by jednak winiarnię Simkó odwiedzić. Na miejscu naszym oczom ukazał się przerażający widok – bałagan, porozrzucane skrzynki, kłębowisko węży do pompowania, luźno stojące maszyny używane tylko podczas zbiorów, beczki, konewki itd.

W samej piwnicy półmrok, lekkie aromaty stęchlizny, ściany pokryte gęstą pleśnią, której zapachu jednak nie uświadczysz w winie, jak to się zdarza w innych lokalnych winiarniach. Stare wielkie beki, kilka inoksów, słowem – dla niewinomanów żadnych specjalnych atrakcji tu nie uświadczysz. Znowu plątanina plastikowych węży i konewek do uzupełniania zawartości beczek.

Spojrzeliśmy na siebie z Wojtkiem porozumiewawczo – od razu było widać twardą i ciężką dłoń dobrego winiarza. On wie, gdzie i po co akurat w tym miejscu leży każdy szlauch, dlaczego ta maszyna stoi tutaj, a nie gdzie indziej, gdzie są konewki i kombinerki. Tu nie ma miejsca na wytworne, przeszklone sale degustacyjne, tarasy z panoramicznymi widokami, wyłożone marmurami podcienie, ogrody i rzędy ślicznie podświetlonych nowiutkich beczek w piwniczkach, przez które przepuszcza się turystów i klientów.

Zrozumieliśmy też intencję Zoltána, by spotkać się w restauracji – w winiarni nie ma po prostu odpowiednich warunków do degustacji, ogrzewania, właściwego oświetlenia, a zapachy piwniczne nie służą kontemplacji wina (choć jest sala konsumpcyjna do wynajęcia dla grup). Takie inwestycje Zoltán pozostawia sobie na później – najważniejsze jest winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). A to mówi (śpiewa) samo za siebie!

Kőporos Borászat(węg.) enologia, winiarstwo.. Ltd. (Zoltán Simkó)
H-3300 EgerRegion i okręg winiarski w północnowschodnich Węgrzech... (...), Nagykőporos út 11
www.koporos-eger.hu (niemal w całości po węgiersku)

 

O enoturystyce w Egerze czytaj na: Piękna Pani częstuje winem