Wielkie wina słodkie

Jedenasty tom Vademecum „Czasu wina”

Spis treści:

Wina słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego..
Cukier w winie
Klasyfikacja win pod względem zawartości cukru
Percepcja słodkości wina
Wina z późnego zbioru
Wina botrytyzowane
Wina z podsuszanych winogron
Wina lodowe
Wina likierowe
Wina naturalnie słodkie
Mistelle

Słodkość łączy i łączyło się zawsze z czymś miłym, przyjemnym; czymś, na co niemal powinno się zasłużyć. Z tego samego pnia wzięły się desery,najprzyjemniejsze zwieńczenie posiłku. Tymczasem wina słodkie nie miały w ostatnich dekadach dobrej prasy. Wysoka moc kaloryczność, wielkie zainteresowanie winami wytrawnymi i czerwonymi omal nie zepchnęły ich w otchłań niebytu. Zresztą tak się niemal stało z najsłynniejszymi niegdyś, klasycznymi winami słodkimi – jeszcze nie zniknęły, ale wiele z nich znajduje się na granicy zapomnienia. Już z zupełnie innych powodów – nagłego wzrostu popularności win czerwonych – podobnego losu omal nie podzieliły wina białe. Z uwagi na wiele publikacji prasowych, a także kilku filmów, nagle modne stały się wspomniane czerwone wina wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d.... Jakby zapomniano, że historia najbardziej prestiżowego dla wielu regionu świata – Bordeaux – zasadza się na winach białych, a nie czerwonych, z którymi kojarzymy ten region współcześnie. Szczęściem losy się odwróciły i wina białe powróciły w wielkiej chwale. A za nim wina słodkie.

Autorami przewodnika są redaktorzy „Czasu Wina”:

Wojciech Gogoliński – znawca win i alkoholi, redaktor senior „Czasu Wina”, b. redaktor naczelny „Magazynu Wino” i „Czasu Wina”, autor bestsellerowej Encyklopedii Alkoholi, założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, juror wielu międzynarodowych konkursów winiarskich.

Michał Bardel – dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny „Czasu Wina”, publicysta „Tygodnika Powszechnego”, juror w międzynarodowym konkursie Mundus Vini oraz wykładowca Collegium Civitas w Warszawie.

Jak kupić Vademecum