Wina Genezaret

„Nie będziesz gnębił ani uciskał przybysza, bo wy sami byliście przybyszami w ziemi egipskiej”. To zdanie w Księgi Wyjścia tkwi w mojej duszy za każdym razem, gdy przekraczam żółtobiałe linie przy budkach kontroli paszportowej w Tel Awiwie.

Uwielbiam ten kraj. Tym bardziej że mam do niego stosunek dość komfortowy. Ludzie narodowości żydowskiej, których na swojej drodze zawodowej przyszło mi spotkać, to świetni partnerzy biznesowi, ale też mądrzy życiem obywatele świata.

Kiedy jedzie się do Izraela, trudno jednak wyzbyć się zwykłych ludzkich obaw o własne bezpieczeństwo. Wszak kraj to naznaczony niepokojami o ogromnej sile. Gdy uświadomimy sobie geograficzny rozmiar tego państwa, trudno uwierzyć, że na tak niewielkim skrawku ziemi opiera się równowaga współczesnego świata religijnego. Komfort, w codziennym rozumieniu, odczuwam tutaj także w czysto pragmatycznym wydaniu: świetna infrastruktura, samochody, hotele, wyśmienita kuchnia i ciepło…
Do Izraela najlepiej wybrać się u schyłku polskiej zimy. Wtedy w Jerozolimie temperatury osiągają już poziom około 25 stopni, za to na północ od Nazaretu i Jeziora Tyberiadzkiego wszystko – co nie wulkaniczne – jest jeszcze pięknie soczyście zielone. Woda w jeziorze jest już dość ciepła i choć kąpać się tam nie można (chodzić po nim także nie radzę) to wizyta w Kafarnaum, wiosce, w której wychowywał się i dorastał Jezus – jest obowiązkowa.  Jezioro to znane jest też pod nazwą Jeziora albo Morza Galilejskiego lub też pod biblijną nazwą Genezaret, odnoszącą się do plenności ziemi położonej w jego pobliżu. To tutaj według Biblii Jezus powołał swoich apostołów, chodził po falach, to tutaj powiedział słynne zdanie podczas burzy: „Czemu bojaźliwi jesteście, ludzie małej wiary?”. Niezwykłe jest wyobrażać sobie te sceny, kiedy patrzy się na sielankowy, bogaty przyrodniczo i infrastrukturalnie widok największego i najważniejszego rezerwuaru wody w Izraelu. Jezioro zbiera bowiem wodę z rzeki Jordan od północy, by na południu znów pozwolić jej płynąć w głąb kraju, aż do granic pustyni Negew.
Na północ od jeziora rozpoczyna się krajobraz, którego nie spodziewalibyśmy się w gorącym kraju leżącym na styku Afryki i Azji. To region powulkaniczny tworzący naturalny płaskowyż z wystającymi nieczynnymi stożkami erupcyjnymi. I to tutaj właśnie, na powierzchni zbliżonej do województwa świętokrzyskiego, znaleźć można ruiny starożytnego miasta Gamla, a z okien domów w stolicy regionu, miasteczka Kacrin, podziwiać można szczyt monumentalnie wznoszącego się Hermonu – najwyższej góry tej części świata. To tutaj powstają jedne z najlepszych win izraelskich w winiarni Golan Heights.
Na Wzgórzach Golan zazwyczaj jest bardzo rześko, nawet latem wieje przenikliwy mocny wiatr. I choć słońce może spiec nasze policzki, to czuć będziemy raczej ziąb niż ciepło. Na poszczególnych poletkach uprawiane są różne rodzaje winogron. Victor Schoenfeld, enolog znający mozaikową geologię tych terenów jak własną kieszeń, z dużym rozmysłem  dobiera odpowiednie szczepy winogron pod daną kategorię podłoża. Efekty doceniane są na całym świecie. A to przecież w gruncie rzeczy mała koszerna winiarnia…
Warto pamiętać, że cały Izrael jest niewielki. Otoczony przez potężne muzułmańskie mocarstwa: Syrię, Jordanię i Egipt, jest drobnym terytorialnie państewkiem, z arabskimi enklawami Strefy Gazy i nieco większego Zachodniego Brzegu. Jego istnienie gwarantuje najlepiej wyszkolona i wyposażona armia świata. Ale by zobaczyć białe ściany Jeruzalem, wystarczy wsiąść w samochód i wybrać się z Kacrin do Jerozolimy drogą szybkiego ruchu – zajmie to niecałe dwie godziny (o ile nie utkniemy w korku). W Jerusalem dopiero czekają nas przeżycia…
Życząc wszystkim Członkom Klubu wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia, proponuję wina galilejskie z winiarni Golan Heights jako uzupełnienie potraw świątecznego stołu.
Zatem: na zdrowie! I być może do zobaczenia na którymś ze szlaków naszych wycieczek do Izraela.

Zestaw 6 win z Izraela od Golan Heights Winery:
Mount Hermon Red,
Mount Hermon White,
Yarden MerlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec...,
Yarden Pinot NoirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb...,
Yarden Sauvignon Blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ...,
Gamla SangioveseSangiovese to najważniejszą czerwoną odmianą Włoch. Upr....