Wina i sery

 

czyli sztuka właściwego wyboru

Piąty tom Vademecum „Czasu Wina”

 

Fot. ArchiwumSpis treści:

Cenne wskazówki

Sery holenderskie
Edammer
Gouda
Leerdammer
Limburger
Maasdamer

Sery szwajcarskie
Appenzeller
Emmentaler
Gruyère
Raclette
Sbrinz
Tilsiter

Sery francuskie
Beaufort
Bleu d’Auvergne
Zamów subskrypcjęBleu de Bresse
Brie
Camembert
Cantal
Chèvre frais
Comté
Époisses
Mimolette
Reblochon
Roquefort
Tomme de chevre
Tomme de Savoie

Sery włoskie
Fontina
Gorgonzola
Mozzarella
Parmezan
Pecorino
Provolone
Ricotta

Sery hiszpańskie

Cabrales
Garrotxa
Iberico
La Serena
Manchego
Zamorano

Sery angielskie
Cheddar
Cheshire
Gloucester
Red Leicester
Stilton

Vademecum „Czasu Wina” to odpowiedź redakcji „Czasu Wina”, największego polskiego magazynu winiarskiego, na zapotrzebowanie wciąż rosnącego w naszym kraju rynku. Z roku na rok spożywamy bowiem coraz więcej win, z roku na rok coraz zresztą lepszych. O wiele wolniej jednak rozwija się polska kultura winna. Nasz przewodnik, przygotowany przez znawców tematu od lat piszących o winach, ma za zadanie obalić mity i stereotypy narosłe przez długi czas winnej posuchy w naszym kraju i dać Państwu – w jasnej i przystępnej formie – wiedzę i umiejętności pozwalające nie tylko na świadomy i właściwy wybór najlepszych win w sklepie czy restauracji, ale także na czerpanie z nich największej możliwej radości i przyjemności. Naszym celem jest wyposażenie Państwa w najbardziej aktualne informacje dotyczące regionów i apelacji winiarskich świata – wbrew pozorom bowiem w tym niezwykle pociągającym świecie zmiany dokonują się dziś z dnia na dzień.

Autorami przewodnika są redaktorzy „Czasu Wina”:

Wojciech Gogoliński – znawca win i alkoholi, redaktor senior „Czasu Wina”, b. redaktor naczelny „Magazynu Wino” i „Czasu Wina”, autor bestsellerowej Encyklopedii Alkoholi, założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, juror wielu międzynarodowych konkursów winiarskich.

Michał Bardel – dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny „Czasu Wina”, publicysta „Tygodnika Powszechnego”, juror w międzynarodowym konkursie Mundus Vini oraz wykładowca Collegium Civitas w Warszawie.

Jak kupić Vademecum

 

Sery domowe i rzemieślnicze. Jak zrobić swój własny ser