Wina Nowego Świata

Najważniejsze kraje i regiony

Fot. ArchiwumDziewiąty tom Vademecum „Czasu wina”

Spis treści

Wina Nowego Światapopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win...
Charakterystyka win z Nowego Świata
Klasyfikacja win nowoświatowych
Stany Zjednoczone

Kalifornia
Poza Kalifornią
Australia
Republika Południowej Afryki
Chile
Argentyna
Urugwaj
Nowa Zelandia
Kanada
Izrael

Zamów subskrypcjęWina południowoamerykańskie już w XVII wieku zalewały Hiszpanię i podejście do nich było nieco inne – nie traktowano ich jako wyrobów zupełnie obcych. Problemem było głównie to, że były lepsze i tańsze od tych z metropolii, więc wszelkimi sposobami starano się ograniczać ich napływ na Półwysep Iberyjski. Konkurencja podpierała się tu wojną celną, a nie przesłankami geograficznymi. Dopiero kiedy państwa Ameryki Południowej stopniowo uzyskiwały samodzielność, tamtejsze wina stawały się wyrobami obcymi, zamorskimi, „nowoświatowymi”.
Jeszcze inaczej było w przypadku Południowej Afryki, gdzie winiarstwo o wyraźnie miejscowym charakterze rozwija się nieprzerwanie od około czterystu lat, co budzi podziw, jeśli tylko pomyślimy o niektórych państwach europejskich (Wielka Brytania, Polska), gdzie sztuka ta wraca po kilku wiekach zapomnienia.


Autorami przewodnika są redaktorzy „Czasu Wina”:

Wojciech Gogoliński – znawca win i alkoholi, redaktor senior „Czasu Wina”, b. redaktor naczelny „Magazynu Wino” i „Czasu Wina”, autor bestsellerowej Encyklopedii Alkoholi, założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, juror wielu międzynarodowych konkursów winiarskich.

Michał Bardel
– dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny „Czasu Wina”, publicysta „Tygodnika Powszechnego”, juror w międzynarodowym konkursie Mundus Vini oraz wykładowca Collegium Civitas w Warszawie.


Jak kupić Vademecum