Wina Polski

Polskie winnice to bodaj jeden z najdynamiczniejszych wymiarów polskiego rolnictwa. Nawet jeśli nie stanowią jeszcze poważnego sektora na polskim rynku, to rozgrzewają emocje ludzi kochających winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Niemal niezauważenie staliśmy się bowiem krajem winiarskim.

Polskie wina można już kupić w wielu sklepach i niektórych restauracjach. Rośnie liczba winnic i winiarni, coraz więcej ludzi jest bezpośrednio zaangażowanych w wyrób wina, pojawiają się przewodniki i szlaki winiarskie, można szacować, że już kilkadziesiąt tysięcy osób odwiedza krajowe winiarnie, wreszcie – rośnie usytuowana przy nich baza enoturystyczna.

Fot. ArchiwumW numerze:

Wino w Polsce – jak to możliwe?

Historia winiarstwa na ziemiach polskich
Wczesnośredniowieczne początki
Złot XV wiek
Nowożytny kres winiarstwa polskiego
Fałszowanie wina
Wina żydowskie
Pierwsze próby odrodzenia
Renesans lat 80 XX wieku

Tokaj a sprawa polska

Współczesne winiarstwo polskie

Regiony winiarskie w Polsce
Lubuskie
Małopolska
Podkarpacie
Małopolski Przełom Wisły

Najpopularniejsze odmiany uprawiane w Polsce
Białe
Czerwone

 

Autorami przewodnika są redaktorzy „Czasu Wina”:

Wojciech Gogoliński
znawca win i alkoholi, redaktor senior „Czasu Wina”, b. redaktor naczelny „Magazynu Wino” i „Czasu Wina”, autor bestsellerowej Encyklopedii Alkoholi, założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, juror wielu międzynarodowych konkursów winiarskich.

Michał Bardel
dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny „Czasu Wina”, autor książki Zbrodnia i wina, juror w międzynarodowym konkursie Mundus Vini oraz kierownik studiów podyplomowych z wiedzy o winie w Collegium Civitas w Warszawie.

Jak kupić Vademecum