Wina Portugalii

Pierwszym winiarskim skojarzeniem z Portugalią jest porto, i wielu zapewne by przysięgło, że nazwa kraju od wina tego się wywodzi. To błędne założenie, a w dodatku bardzo krzywdzące dla winiarstwa bujnie się rozwijającego na europejskich wybrzeżach Atlantyku, nad Tagiem oraz Douro.

Szczęściem dla Portugalczyków ich kraj stał się niemal kultowym celem polskiej turystyki i to – dodajmy od razu – turystyki odbywającej się z większym poszanowaniem, a zwłaszcza zrozumieniem miejscowej specyfiki. Podczas gdy oczekiwania wobec wielu kurortów nad Adriatykiem czy Morzem Śródziemnym precyzują się w słowach „słońce i plaża”, tak udając się do Portugalii, znacznie większą uwagę zwracamy na zabytki, różnorodność krajobrazów, lokalne obyczaje czy nareszcie: kuchnię i winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...).

Fot. ArchiwumW numerze:

Dzień dzisiejszy

Kartka z kalendarza

Regiony i klasyfikacje win portugalskich

Minho

Trasmontano

Douro
Porto
Douro

Terras de Cister

Beira Interior

Bairrada

Dão

Tejo

Lizbona

Setúbal

Alentejo

Algarve

Madeira

Azory

Portugalskie odmiany winorośli

 

Autorami przewodnika są redaktorzy „Czasu Wina”:

Wojciech Gogoliński
znawca win i alkoholi, redaktor senior „Czasu Wina”, b. redaktor naczelny „Magazynu Wino” i „Czasu Wina”, autor bestsellerowej Encyklopedii Alkoholi, założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, juror wielu międzynarodowych konkursów winiarskich.

Michał Bardel
dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny „Czasu Wina”, autor książki Zbrodnia i wina, juror w międzynarodowym konkursie Mundus Vini oraz kierownik studiów podyplomowych z wiedzy o winie w Collegium Civitas w Warszawie.

Jak kupić Vademecum