Winiarska batuta Toscaninich

Wielkim sukcesem zakończyło się w 1906 roku tournée Arturo Toscaniniego do Ameryki Południowej. Entuzjastyczne oklaski na stojąco żegnały go w Teatro Colón w Buenos Aires. Nie inaczej było w teatrze Solis w Montevideo.

Arturo wytężał wzrok, ale nie dojrzał na widowni stryjecznego brata Juana, który kilka lat wcześniej postanowił przenieść się do Urugwaju. Tłumaczył się potem kuzynowi, że po prostu nie miał właściwego ubrania, by pojawić się w Solis, że wszystko zainwestował w ziemię i bodegę, którą właśnie założył. W 1894 roku na wypełnionym po brzegi statku opuścił, jak wielu podobnych sobie włoskich emigrantów, rodzinną Genuę, by już nigdy nie wrócić do kraju.

Nowe początki

Zachowała się pierwsza księga handlowa winiarni. Kaligraficznym pismem zapisano w niej, że w 1908 roku wyprodukowano 4200 litrów wina. W całości czerwonego. – Nikt nie zawracał sobie głowy wspominaniem o szczepach, całe było po prostu tinto. Widzisz – mówi z uśmiechem Jorge Toscanini, trzymający dziś stery winiarni – wiele bodeg opowiada o swojej stuletniej tradycji, ale mało kto ma na to twarde dowody.
Bodegę prowadzi wraz z braćmi Pedro i Nelsonem. Pedro odpowiedzialny jest za winnice, a Nelson zajmuje się winiarnią i produkcją wina. Jorge szefuje całemu biznesowi i prowadzi administrację rodzinnej firmy. Wszyscy są wnukami Juana Toscaniniego – tego samego, którego nie stać było na frak, gdy Montevideo odwiedzał słynny dyrygent mediolańskiej La Scali – jego kuzyn Arturo.
Fot. P. GąsiorekIch trójka dała nowy początek winiarni, kiedy w latach 90. zdecydowali się na całkowitą odnowę winnic. Pod topór poszły dziesiątki hektarów starych, hybrydowych krzewów. W ich miejsce sprowadzono z Francji materiał najwyższej jakości. Chcieli produkować wina z wysokiej półki, a do tego niezbędne są dobre winogrona. Najwięcej miejsca pozostawili tannatowi, pozostałe działki obsadzając odmianami syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...), sauvignon, chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...) i sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... (...). Całość dopełniły niewielkie ilości szczepów sémillonfrancuska odmiana białych winogron.Uprawiana głównie w Bo... (...), trebbiano, gewürztraminerodmiana białych winogron uprawianych głównie w północne....
Próbujemy reservy z rocznika 2008. To bardzo udany rocznik, po nim przyszły dwa dość problematyczne, szczególnie 2010 budzi ciągle wiele obaw. Wszyscy ostrzą sobie zęby na zbiory w 2011, bo zapowiada się świetny wynik. Jest bardzo sucho i wszystkie prognozy podają, że będzie tak aż do marca. Urugwaj, inaczej niż Chile i Argentyna, jest bardzo  narażony na wahania pogody. Atlantycki, dużo bardziej wilgotny, klimat stawia przed winiarzami poważne wyzwania.
Toscanini mają ponad 100 hektarów winnic położonych w regionie Canelon Chico, kilkanaście kilometrów na północ od Montevideo. W tej okolicy działa większość znanych producentów, takich jak Carrau, Pisano, Stagnari, Ariano czy Da Lucca. Toscanini produkują tu około 1,4 miliona litrów wina, z których 40 proc. trafia na eksport.
Ciekawa była ewolucja tej winiarni. Po tym jak w latach 90. XX wieku dokonali całkowitej replantacji krzewów, skromnie rozpoczęli produkcję od podstawowej gamy win: chardonnay, merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...), cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...), tannatJest francuską odmianą czerwonych winogron uprawianych gł... (...). Potem przyszedł czas na pierwsze próby kupażowania, z których tannat-merlot był najbardziej udany.
Kiedy krzewy osiągnęły wiek dziesięciu lat, postanowili rozpocząć produkcję win typu reserva. Wiele z nich zdobywało złota na światowych konkursach, np. Chardonnay Reserva z 2002 roku, które uznano za jedno z najlepszych win na prestiżowym francuskim konkursie Chardonnay du Monde.

Setna rocznica

Po kilku latach uznali, że winnice dają już wystarczająco dobry materiał, by mogli zacząć realizować swoje marzenia. Wydzielili najlepsze parcele, gdzie robią dwa wina nawiązujące do muzycznej tradycji rodziny: Adagio Espressivo, kupaż szczepów merlot, cabernet franc i tannat, oraz Adagio Cantabile – czyste, fermentujące w dębie chardonnay.
Fot. P. GąsiorekW 2004 roku rodzina postanowiła stworzyć winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) na setną rocznicę winiarni. Wyselekcjonowano najlepsze grona odmian tannat, syrah i cabernet franc. Winifikowano je oddzielnie i oddzielnie dojrzewano 14 miesięcy w nowym dębie francuskim. Potem komisyjnie, w rodzinnym gronie zestawiono kupaż, zabutelkowano i czekano na 2008 rok, by świętować nim 100-lecie winiarni.
A co było potem? Gdy zbliżała się uroczysta rocznicowa feta, spróbowali wina i… doszli do wniosku, że jeszcze za wcześnie, by go podać, że musi poleżeć w butelce jeszcze dwa lata. Wino bywa kapryśne, nie wszystko da się dokładnie zaplanować. Wybrano już jednak nazwę – Antologia de Toscanini. Wejdzie na rynek w 2011 roku. Winiarska precyzyjna, wycyzelowana z pietyzmem forma, taka, jaką była dyrygentura Arturo Toscaniniego. Ach, gdyby mistrz jeszcze żył!