Winiarski weekend w Jaśle

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle odbędą się już po raz dziewiąty i jak zawsze w ostatni weekend sierpnia.

To cykliczna impreza, podczas której w stolicy polskiego winiarstwa spotykają się winiarze z Polski oraz innych krajów Europy, prezentując swoje wyroby. W jasielskim święcie wina co roku udział bierze kilka tysięcy osób, nie tylko z Polski. To okazja do spróbowania wielu win polskich i zagranicznych, a także do bezpośrednich kontaktów z winiarzami czy poznania technik produkcji wina.

Impreza po raz drugi obywać będzie się na wyremontowanym placu handlowym tzw.Zielonym Rynku. Organizatorzy zaplanowali tu łącznie kilkadziesiąt stoisk, na których swoje wyroby prezentować będą zarówno winiarze, którzy posiadają akcyzę, jak i ci, którzy nie przeszli jeszcze procedur zezwalających na sprzedaż wina. Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, organizator merytoryczny MDW, na swoim stoisku zaprezentuje kolekcję polskich i zagranicznych win, które brały udział w IV Międzynarodowym Konkursie Win Galicja Vitis 2014 w Łańcucie. Tradycyjnie nie zabraknie także stoisk z akcesoriami i sprzętem do wyrobu wina.

Dodatkowo każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w komentowanych warsztatach degustacyjnych. W Jasielskim Domu Kultury obejrzeć będzie można pokonkursową wystawę „WinoroślVitis vinifera.. w obiektywie”, którego organizatorem jest Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”. Dniom Wina towarzyszyć będą także Dni Otwartych Winnic oraz tematyczne warsztaty degustacyjne „Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) i smaki”.

Nie zabraknie prezentacji kultury ziemi jasielskiej, sztuki ludowej, tradycji i zwyczajów. Na jasielskim Rynku będzie można podziwiać i kupić rzeźby w drewnie, obrazy malowane na szkle, ręcznie wykonaną biżuterię, gliniane naczynia i inne wyroby ceramiczne oraz bogato zdobione tkaniny artystyczne.

Od lat nieodłącznym elementem Międzynarodowych Dni Wina jest także Festiwal Kultury Wyszehradzkiej. W tym roku na jasielskim Rynku wystąpią zespoły folklorystyczne z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Dodatkową atrakcją w sobotę, 30 sierpnia będzie spektakl w wykonaniu Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop” oraz koncerty: ukraińskiego „Larz  Reller Band”  i polskiego „Frout Stagne – Zbigniew Foryś”. Niedziela również upłynie pod znakiem degustacji wina i koncertów. Tego dnia na scenie wystąpią: regionalny zespół folklorystyczny „Jaślanie”, argentyński „Capitan Tifus” oraz „Dziewczyny”, które zakończą tegoroczne świętowanie.

Więcej informacji: www.dniwina.pl