Winna al-Kaida

Tragiczne doniesienia znad Sekwany, gdzie 7 stycznia uzbrojeni bandyci muzułmańscy dokonali napadu na redakcję tygodnika satyrycznego Charlie Hebdo, w którym zginęło 12 rysowników i redaktorów, są bez przerwy uzupełniane o nowe fakty.

Wśród zabitych było pięciu słynnych francuskich rysowników. Jak podaje magazyn „Wine Spectator”, trójka z nich: Stéphane Charbonnier, Georges Wolinski i Bernard Verlhac było również znanymi projektantami etykiet win francuskich, i to od bardzo wielu lat.

Fot. Wikimedia/ThesupermatGeorges Wolinski był po ojcu z pochodzenia Polakiem. Urodził się w Tunisie, ale rodzina – po śmierci ojca przyszłego rysownika, Zygfryda Wolinskiego i w związku z chorobą matki – dość szybko przeniosła się z kolonii do Francji. W latach 1961–1970 Georges Wolinski był redaktorem naczelnym Charlie Hebdo. Później jego kariera potoczyła się nieco innym torem (rysował komiksy), ale cały czas nadal współpracował z Charlie Hebdo. „Nie powiedziałbym, że rysunki Wolinskiego były antykatolickie czy antyarabskie. Zawsze był przeciwko figurom władzy. Jego humor bazował na kontraście między hieratyczną powagą, jaką przypisujemy kapłanom i politykom, a czymś szokująco przyziemnym czy wulgarnym” – napisał we wczorajszej „Gazecie Wyborczej” Wojciech Orliński, wspominając rysownika. Georges Wolinski miał również stałe kolumny w największych francuskich dziennikach i tygodnikach, m.in.: „Libération”, „Paris-Match”,” L’Écho des savanes” i oczywiście „Charlie Hebdo”.

Za „Wine Spectator”, WGo