Winni szachraje

W marcu 2012 roku FBI aresztowała za oszustwa Rudy’ego Kurnawiana, zamieszkałego w USA Indonezyjczyka, kolekcjonera i sprzedawcę wina.

Kurnawian dopuścił się szachrajstwa na kwotę 1,3 ml dolarów. Zrobił to – między innymi – sprzedając w 2008 roku 84 butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... z burgundzkiego Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Ponsot. W tym jedną z rocznika 1929 – co wzbudziło podejrzliwość śledczych, bo posiadłość rozpoczęła butelkowanie w 1934 roku…

Podobnie problematyczne okazały się wina z Clos St. Denis (również należącego do Domaine Ponsot) butelkowane w latach 1945-1971. Tutaj sprzedaż rocznikowa ruszyła dopiero w 1982 roku.

Fałszywe wina zostały zatrzymane na aukcji Acker Merrall and Condit, po czym Domaine Ponsot zaskarżyła oszusta.

Równolegle na drogę sądową przeciwko Kurnawianowi wystąpił William I Koch, miliarder i kolekcjoner, deklarując, że kupił od oszusta kilka trefnych win i twierdząc, że działalność Indonezyjczyka to zaledwie wierzchołek góry lodowej szachrajstw w winiarskiej branży. Oszukują wielkie domy aukcyjne i detaliści – zaś szczególnie czujnie zlustrować należy ostatnie 2 lata sprzedaży.

Nic, tylko czekać na kolejne demaskacje.

Marta Śmietana