Winnica pirenejska

Zdarza się, że w złości wysyłamy kogoś do Patagonii czy w Pireneje, chcąc wyrazić nasz niechętny stosunek do postaci adwersarza. Tymczasem gdyby podróż taka naprawdę doszła do skutku – można by było jej pozazdrościć.

SomontanoOkręg winiarski w Aragonii, w północno-wschodniej Hiszpan... (...) leży u stóp Pirenejów. Jest jedną z najpiękniejszych apelacji w Hiszpanii, a winne parcele – położone w sąsiedztwie gór, na dzikich i ustronnych poletkach – rodzą wspaniałą „materiae primae” dla cudownych win.

Do niedawna winnice i wina z Somontano nie wzbudzały w świecie wielkiego zainteresowania. Wina tworzone tutaj były raczej traktowane jako lokalna ciekawostka, która nie może zagrozić rynkowym potęgom takim jak Riojahiszp. czer. DOCa z regionu Rioja, prod. z wszystkich czerw.... (...) czy Ribera del Duero. Tymczasem od ponad dwudziestu lat obszar ten rośnie w siłę, powstają nowe inwestycje, a lokalne wina zdobywają światowe uznanie i nagrody.

2500 lat doświadczeń

Fot. Bodega PirineosNic dziwnego. Historia winiarstwa, jak podają najstarsze zapisy i pokazują ryciny, rozpoczyna się w tym miejscu na 500 lat przed Chrystusem, a trzy wieki później przeżywa prawdziwy rozkwit. W okolicach Barbastro pojawiają się zamożni żołnierze rzymscy, którzy przybywają na swoje latyfundia za wielkimi górami, w dzikie tereny imperium. To właśnie Rzymianie z Somontano są pierwszymi, którzy wprowadzają nowoczesne metody winifikacji poprzez kontrolowaną fermentację.
Od tamtej pory winiarstwo w tym regionie nigdy nie zaniknęło. W wiekach średnich winnice – doglądane i uprawiane przez opactwa mnichów i miejscowych – trwały w błogiej stagnacji, aż do tragedii filokserygatunek mszycy, niezwykle groźny szkodnik winorośli.Atak m..., która nawiedziła Francję w wieku XIX. Prowincja Huesca, gdzie leży Somontano, stała się bowiem doskonałym źródłem zaopatrzenia w winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) dla żądnych tego trunku Francuzów. Region przeżył ekonomiczny rozkwit. Winiarze – chcąc zaspokoić gusty swoich klientów – zaczęli przywiązywać coraz większą wagę do jakości wina i jego walorów organoleptycznych.

Współczesne Somontano

W XX wiek okręg wkroczył więc jako mały hiszpański region z dynamicznie rozwijającym się sektorem agrokultury winiarskiej. Jednak czasy późniejszej dyktatury zepchnęły go na margines znaczenia w świecie wina i znacznie ograniczyły drogę jego rozwoju. Dopiero w 1974 roku Somontano weszło w skład tzw. Denominación de Origen Anteriormente, czyli apelacji zewnętrznych, by ostatecznie dziesięć lat później, 30 października 1984 roku, stać się na mocy prawa samodzielną apelacją.
Współczesne Somontano na nowo przeżywa swój rozkwit. Cały region zajmuje około 205 tys. hektarów, z czego tylko 2%, a dokładnie 4354,36 ha przypada na winnice niejednokrotnie kilkudziesięcioletnie, a nawet więcej niż stuletnie, najbardziej odporne na dziejowe burze.
Lokalną ciekawostką jest tutaj czerwony szczep parraleta. To dzięki niemu Somontano zdobyło największą sławę i uznanie na przełomie XIX i XX wieku. Jest odporny na trudne warunki atmosferyczne panujące w regionie, długowieczny oraz interesujący pod względem właściwości. Wyznacza osobliwy i niepowtarzalny charakter win z Somontano. Dzisiaj występuje bardzo rzadko, ale jest wciąż używany do produkcji najciekawszych i autorskich win regionu.

Bodega(hiszp.) piwnica, winiarnia, firma winiarska.. Pirineos

Fot. W. GiebutaWiniarnia ta jeden ze swoich głównych, realizowanych obecnie projektów nazwała „Parraleta recovery project”. Jest to próba uratowania i odtworzenia jak największej ilości działek, na których rośnie ta odmiana, bądź wszczepiania w pozostały po niej system korzeniowy łóz winogron łatwiejszych w uprawie.
Dodam, że działki na których kultywowane są te uprawy, to jedne z najpiękniejszych parceli w Somontano. Odbywają się tutaj praktyczne zajęcia ze szkoleń enologicznych organizowanych przez Bodegę Pirineos, w których autor tego tekstu wraz z grupą winiarzy z Domu Wina miał przyjemność kiedyś uczestniczyć. Średni wiek tych winnic to około 100 lat!
Bodega Pirineos w swoim obecnym kształcie ukształtowała się 17 marca 1993 w miejsce starej Cooperativa del Somontano de Sobrarbe powstałej w roku 1964. Nieskomplikowana historia tego miejsca mówi o konieczności zrestrukturyzowania przedsiębiorstwa winiarskiego, które potrzebowało unowocześnienia urządzeń i instalacji, a także ekspansji ekonomicznej na lokalny rynek.
Efekty, dzięki ludziom biorącym udział w tych przemianach, przeszły wszelkie oczekiwania. Dziś Bodega Pirineos jest nie tylko jedną z największych i najbardziej nowoczesnych winiarni w tej części pogórza Pirenejów Aragońskich, ale także symbolem pasji winiarskiej osób zaangażowanych w jej rozwój.
Ciekawostką jest, że rozwój zabudowań niezbędnych do przechowywania i dojrzewania win zmusił firmę do wykupienia i zajęcia obejść pozostałych po słynnej stadninie koni w Somontano, na cześć której w znaku firmowym bodegi do dziś pojawia się sylwetka konia.
Bodega Pirineos kontroluje 20 proc. winnic w regionie, prawie 1120 ha, a do najważniejszych stawianych sobie obecnie zadań, obok projektu „Parraleta”, należy program szkolenia skierowany do winogrodników skupionych wokół Pirineos oraz selekcja i uprawa najlepszych klonów moristel. W ramach nowoczesnych rozwiązań programowych bodega realizuje także dwa ważne założenia, które hasłowo można przedstawić jako: „Oenology – Control” i „Winemaking precision”, czyli „Enologianauka o winie.Obejmuje różne aspekty jego produkcji i ocen... (...) – Kontrola” i „Precyzja winifikacji”.
Jak już wcześniej wspomniałem, Dom Wina uczestniczył kilka lat temu w jednym z podstawowych kursów enologicznych, na którym – oprócz standardowych informacji i zajęć, jakie pojawią się przy tego typu przedsięwzięciach – najciekawsze były warsztaty kupażu próbek beczkowych poszczególnych szczepów. Nic dziwnego, że rozwój regionu i bodegi przebiega obecnie w tak spektakularny sposób, skoro enolodzy i zarząd Bodega Pirineos stawiają na wiedzę, profesjonalne szkolenia i sensualne poznawanie zagadnień enologii.

Bodega Pirineos

Kontrolowany obszar upraw – 1120 ha (w tym uprawy organiczne – 41 ha)
Średni wiek winnic – 25 lat
Potencjał winiarni – 6 mln litrów
Dojrzewanie – 75% dąb(łac. Qercus) roślina drzewiasta z rodziny bukowatych obej... (...) amerykański, 25% dąb francuski
Średnia wydajność z ha – 5,5 tony
Dystrybucja – rynek lokalny 75%, eksport 25%
Szczepy czerwone – tempranillo, moristel, cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...), merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...), garnachahiszpańsko-francuska czerwona odmiana winogron, uprawiana g... tinta, parraleta, syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ...
Szczepy białemacabeoodmiana białych winogron, uprawianych głównie w północn..., chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...), gewürztraminerodmiana białych winogron uprawianych głównie w północne...

Więcej o Somontano tutaj.