Wino dla Haiti

Międzynarodowa wspólnota winiarska zdecydowała się udzielić pomocy ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti.

 

Jancis Robinson, Matthew Jukes i Gary Vaynerchuk promują w branżowych mediach – poczynając od amerykańskiej sieci Palate Press – akcję pomocy pod hasłem „Wines for Haiti”.

Kampania narodziła się spontanicznie, jej celem jest zachęcenie ludzi do przeznaczenia części swych winiarskich kolekcji na rzecz pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Pod koniec stycznia wielkość zbiórki w USA przekroczyła 30 tys. dolarów.

Australijczycy, poprzez stronę Booze Monkey, mają nadzieję zebrać kwotę znacznie większą, bo aż 100 tys. dolarów.

Dalsze przykłady? Dale Williams, założyciel strony Wine Lovers Discussion Group, zaoferował na loterię swoją kolekcję win bordoskich, włączając w to pochodzącą z 1979 roku butelkę Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de Chevalier.

W Wielkiej Brytania David Gleave z Liberty Wines i Tim Atkin planują na kwiecień akcję, podczas której celom charytatywnym posłuży 50 obiadów przygotowanych w 50 różnych restauracjach.

Dodatkowo zachęca się zwykłych miłośników wina, by nieśli pomoc, przeznaczając na rzecz ofiar trzęsienia ziemi taką kwotę, jaką zazwyczaj wydają na ulubioną butelkę wina.