Wino jak złoto

To pierwszy od 1988 roku przypadek, że dwa lata pod rząd rynek winiarski odnotowuje spadek cen: w 2011 o 15 proc., w 2012 o 9 proc.

Jeśli tendencja się utrzyma – radujcie się inwestorzy.

–  Według przewidywań Liv-ex 100 Index, spadek cen w 2013 może wynieść 5 proc. W żadnym razie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) nie podrożeje o 25 proc. – wyjaśnia analityk Chris Smith z The Wine Investment Fund.

Dlaczego ceny są wciąż niższe? Smith uważa, że odpowiedzialne są za to trzy czynniki: ogólny kryzys ekonomiczny, nienajlepiej prowadzona kampania en primeur(fr.) system sprzedaży stosowany głównie w Bordeaux i pra... (...) w 2012 roku i przeniesienie dużej części sprzedaży wina do internetu, co zachwiało pozycją wielu tradycyjnych detalistów.

– Sytuacja będzie wyglądać coraz lepiej – uspokaja jednak Smith – W zeszłym roku ceny spadały przez pierwsze miesiące, a później rynek powoli się stabilizował. Zdarza się, że po długiej zapaści następuje nagły skok cenowy. A co najważniejsze: wino jest szczególną lokatą kapitału, jak złoto. Lokatą nie tylko ekonomiczną ale i psychologiczną. Liczymy więc, że stan rzeczy będzie się stopniowo poprawiać.

Marta Śmietana