Wino jest tutaj najważniejsze?

Jest nas prawie tyle samo. 40 milionów. Jemy – za wyjątkiem ryb i owoców morza – bardzo podobnie. Lubimy jeść. Tylko że u nas jakoś z winem słabiej.

A w regionie Riojahiszp. czer. DOCa z regionu Rioja, prod. z wszystkich czerw.... (...) wokół wina kręci się dosłownie wszystko! Droga wina, droga enoturystyczna. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) jako eksperyment, sposób na życie i zarobek. Wino jako pasja, uzupełnienie posiłku i wieczorna radość z tapasami. Wino interpretowane na różne sposoby – również przez architekturę.
Fot. Bodegas Lar de PaulaNa początku XXI wieku nad Ebro zaczęły się pojawiać budynki zupełnie odmienne od tego, co do tej pory tam budowano. Bodega(hiszp.) piwnica, winiarnia, firma winiarska.. Ysios autorstwa Santiago Calatravy, Baigorri, którą wymyślił Iñaki Aspiazu, czy hotel Marques de Riscal według koncepcji Franka Gehry’ego. Architektoniczne cuda wybiegające swoim kształtem daleko w przyszłość i – paradoksalnie – mimo futurystycznej bryły bardzo funkcjonalne.
Stosunek mieszkańców Riojy do tych wtopionych w krajobraz „obcych” przypomina trochę reakcję na reformę winiarstwa regionu. Czyli: część jest za, a część – przeciw. Niechęć – bo kształty zabudowań są inne niż dotychczas. Aprobata – bo wino musi poszukiwać nowych form wyrazu w zmieniającej się rzeczywistości. I to są nowe formy wyrazu. Architektura mówi również o odmiennym niż dotychczas obliczu regionu.
Jest wabikiem na turystów, zachętą, by spróbować tutejszych win. Dla tych, którym nie przeszkadza tytan, beton i stal nowego design, najważniejsze jest, by wino było dobre – żeby w pogoni za nowymi środkami wyrazu nie zniknęło to, co najważniejsze. I nie znika.
W regionie RiojaLa Rioja – Hiszpania – reg. winiarski w pn.-środ. Hiszp... wino jest na pierwszym miejscu. Często stosunek do niego łączy się ze zdrowym podejściem marketingowym. Jak w bodedze Ramón Bilbao – enolog może stosować metody biodynamiczne, pod warunkiem że wino, które robi, jest jak należy. A jeśli jest – to może sobie być również biodynamiczne, skoro to uszczęśliwi enologa. Czyli – i to są chyba cechy Riojy – równowaga między pasją a zdrowym rozsądkiem. Plus życzliwy stosunek do człowieka – bo mieszkańcy Riojy są bardzo otwarci i towarzyscy.
Tapas-bary to zjawisko z zakresu socjologii – kulinaria, wino, owszem, ale najważniejsza jest możność spotkania przyjaciół. Żeby poczuć miejsce, trzeba wtopić się w tłum, odnaleźć klimat zbliżony do normalnego życia mieszańców tego regionu.
I starać się uczestniczyć jak najczęściej w codzienności. Rioja jest ciekawa – zupełnie inna niż to, do czego przywykliśmy, a jednocześnie w jakimś sensie bliska.

 

Więcej o rejonie Rioja na: Przemiany jeszcze się nie skończyły

Kompleks historyczny

Trzy razy Alavesa

Kompromis i tempranillo

Oponą i butem