Wino, kapelusz i slow

„Ogrody wina” w podkrakowskim Dworze Sieraków kolejny raz zgromadziły tłum wielbicieli win.

Prognozy pogody wieszczyły mniej lub bardziej zachmurzone popołudnie, niektóre straszyły przelotnym deszczem, a nawet burzą.  Ale 23 maja 2014 roku w Sierakowie koło Krakowa (być może za wstawiennictwem Bachusa), żadna z nich się nie sprawdziła. Bezchmurne niebo, lekki wietrzyk i prawdziwie letnia temperatura – takie było atmosferyczne tło „Ogrodów Wina”. Do tego majowa scenografia parku Dworu Sieraków i znów goście Ogrodów mogli cieszyć się winem z całego świata w perfekcyjnych okolicznościach przyrody.

A było czym – ponad 130 win i alkoholi, wśród nich prawdziwe gwiazdy, jak Amat TannatJest francuską odmianą czerwonych winogron uprawianych gł... (...) z Bodegas Carrau czy Clos de Goisses z szampańskiej wytwórni Philipponnat oraz wiele innych znakomitości od takich wystawców jak Grupo Pesquera, Yarden, Alvaro Palacios czy Kopke.

Publiczność głosowała na „Najlepsze winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) i alkohol mocny Ogrodów Wina 2014” w pięciu kategoriach. Wśród win czerwonych wygrał wspmniany Amat Tannat, a wśród białych Colombelle L’Original od Producteurs Plaimont. Cavahiszpańskie białe lub różowe wino musujące klasy DO pro... (...) Kripta Brut(fr.) bardzo wytrawne.Określenie stosowane wyłącznie do w... (...) Nature Gran Reserva święciła triumfy w kategorii win musujących. Spośród win różowych publiczności do gustu przypadło De Neuville Rose D’Anjou od Ackermana. Wyróżniono również alkohol mocny – Wódkę z beczki marki Dwór Sieraków. Wśród głosujących rozlosowano wyróżnione wina oraz nagrody od partnerów i sponsorów.

O dodatkowe atrakcje i nagrody zadbali właśnie nasi partnerzy: trzy wielkie wina z oferty Domu Wina można było wygrać w konkursie zorganizowanym przez TMS Brokers. Producent czekolad LINDT wraz z magazynem „Czas Wina” zaprosił na dwie tury degustacji połączeń czekolad i wina, na stoisku polskich serów długo dojrzewających marki Old Poland odbyły się szkolenia z tworzenia deski serów. Można było również napić się świetnej kawy od Pożegnania z Afryką, spróbować doskonałej hiszpańskiej oliwy od Kocham Oliwę, a także przekąsić ślimakowe delicje przygotowane przez Dwór Sieraków we współpracy z Hodowlą Ślimaka Jadalnego z Winiar koło Gdowa. Miłą niespodziankę sprawili gościom Ogrodów „Tygodnik Powszechny” fundując zestaw książek i firma Spiegelau – oficjalny dostawca kieliszków do degustacji win podczas Ogrodów Wina – fundator zestawu szkła z serii Festiwal.

Magazyn „Czas Wina” wręczył dwie nagrody w konkursie na najciekawsze nakrycie głowy męskiej i damskiej. Stało się już bowiem tradycją, że goście Ogrodów przybywają w kapeluszach albo wariacjach na temat… I takie właśnie „luźne interpretacje kapelusza” zostały wyróżnione. Nagrody wręczył redaktor naczelny magazynu „Czas Wina” Michał Bardel – sam w gaskońskim berecie z charakterystycznym „dziubkiem” nad czołem… Olśniewających stylizacji i kreacji – nie tylko kapeluszowych – było sporo. Nie dziwi więc recenzja portalu „Wino w Krakowie” (partnera medialnego) opisująca Ogrody Wina jako „najładniejszą” imprezę winiarską sezonu…

Oczywiście najważniejsze było tu wino – degustacji towarzyszyło kilka master classes prowadzonych przez producentów win. Wśród nich dość niecodziennym było spotkanie z aroma-barem czyli serią „Le nez du vin”  ułatwiającą szkolenie się w trudnej sztuce rozpoznawania zapachów wina.

Tytułem Specjalnego Gościa Ogrodów Wina został uhonorowany Javier Carrau – właściciel urugwajskiej bodegi Carrau. Przywiózł ze sobą jak zawsze wielkie wina i południowo-amerykańską energię, którą dzielił się chętnie z gośćmi Ogrodów.

Zapraszamy do galerii zdjęć!