Winobranie 2015 w Zielonej Górze

W sobotę w Zielonej Górze rusza największe w Polsce święto polskiego wina. W tym roku po raz pierwszy towarzyszy mu Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) Winobrania z lokalnych winnic!

Lubuskie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów winiarskich w Polsce, nie dziwi więc fakt, że to właśnie tu odbywa się największe święto Winobrania. Przedwojenne tradycje tego regionu były wprawdzie kontynuowane w PRL-u, ale jakość produkowanych wówczas win pozostawiała wiele do życzenia. Dziś zielonogórskie winnice wracają do korzeni, zielenią się stoki w mieście i wokół, a winiarze mogą sie pochwalić coraz lepszymi wynikami.

Wino Winobrania – wreszcie własne!

Dzięki temu rozwojowi i wzrostowi produkcji udało się w tym roku wybrać Wino Winobrania. W latach poprzednich goście Winobrania musieli raczyć się winami z krajów ościennych i …piwem. Tym razem w czerwcu, w zielonogórskiej Palmiarni wyłoniono zwycięzców konkursu na oficjalne wina Winobrania 2015.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki prezentuje butelkę Wina Winibrania

Do tegorocznego konkursu zgłoszono kilkadziesiąt różnych win a w finałowej rozgrywce degustatorzy mierzyli się ze smakiem dziesięciu win. Ostatecznie wybrano dwa wina białe: Rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n... 2013 i MuscatMuscat to jedna z najstarszych, najpopularniejszych i&n... Ottonel 2013 – Winnica Saint Vincent oraz dwa czerwone: Regent 2014 – Winnica Saint Vincent i Cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) 2014 – Winnica na Leśnej Polanie, które będzie można kupić podczas Dni Zielonej Góry. Piąte, tzw. wino kolekcjonerskie Cuvée 2014 (białe) z Winnicy na Leśnej Polanie będzie dostępne w limitowane ilości podczas niedzielnej licytacji (15.00).

Atrakcje winiarskie i nie tylko

Winobranie otwiera przekazanie kluczy do miasta Bachusowi tak więc wino królować  tu będzie niepodzielnie. Na Starym Rynku przy Ratuszu w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00 otwarte będzie MIASTECZKO WINIARSKIE, w którym będzie można degustować wina od  prawie 20 najważniejszych lubuskich producentów. Kto ma ochotę na degustacje w winnicach będzie mógł skorzystać z WinoBusów i wziąć udział w jednej z licznych wycieczek do winnic (punkt obsługi i sprzedaży biletów czynny na godzinę przed odjazdami w holu Zielonogórskiej Palmiarni, ul. Wrocławska 12a – odjazd WinoBusów z parkingu przy Palmiarni – cena biletu 25 zł). Zielonogórskie restauracje we współpracy z winnicami stworzyły specjalne dania, do których dobrano lokalne wina. Lista restauracji i winnic dostępna w programie. Prócz winnych uciech organizatorzy Winobrania przygotowali mnóstwo koncertów, występów teatralnych, pokazów artystycznych a także cieszący się od lat dużą popularnością jarmark i targ staroci. Więcej informacji i szczegółowy program TU


Konkurs win o Grand Prix – Winobranie 2015

Już po raz szósty Winobraniu towarzyszy Ogólnopolski Konkurs Win o nagrodę „Grand Prix – Winobranie 2015” pod patronatem Prezydenta Zielonej Góry. Jego celem jest promowanie odradzającej się w kraju produkcji win gronowych z upraw własnych. Organizatorem konkursu są Urząd Miasta Zielona Góra oraz Fundacja na rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 13 września w Palmiarni. Magazyn „Czas Wina” reprezentowany przez Wojciecha Gogolińskiego przyzna nagrodę specjalną dla najciekawszego wina konkursu.