W sobotę rozpocznie się w Zielonej Górze “Winobranie” – czas wielkiej zabawy dla miasta i regionu od wieków związanego z winem.
Winobranie potrwa od 8 września do 16 września. Oprócz atrakcji winiarskich, zaplanowano mnóstwo wydarzeń towarzyszących.
Bachus
Święto związane jest z uwieńczeniem prac przy zbiorach na winnicach. Jak co roku, zaczyna się uroczystym przekazaniem kluczy do Miasta bogowi wina i rozkoszy – Bachusowi. Towarzyszy mu orszak hałaśliwych lecz urodziwych Bachantek i nadużywający wina satyr.
8 września, w pierwszą sobotę Winobrania Bachus przejmuje symboliczną władzę nad miastem i od tej pory winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) leje się strumieniami. Podczas winobraniowego tygodnia na deptaku można zobaczyć targi kolekcjonerskie oraz wielobarwny jarmark.
W deptakowym „Domku Winiarza” można degustować wina i uzyskać fachową wiedzę od zielonogórskich winiarzy na temat uprawy winorośli. Prezentowane są w nim także lokalne osiągnięcia i trendy winiarskie.
Podczas Winobrania zostaną rozstrzygnięte dwa konkursy:
X Konkurs Win Domowych, który odbędzie się w zielonogórskiej Palmiarni w niedzielę 9 września w godzinach 10.00-15.00
oraz Ogólnopolski Konkurs Win o nagrodę “Grand Prix – Winobranie 2012” pod patronatem Prezydenta Zielonej Góry. Wyniki zostaną ogłoszone uroczyście 13 września o godzinie 19.00 w Palmiarni podczas „II Winobraniowej Degustacji Wina”.
Przewodniczący jury – redaktor magazynu “Czas Wina” Wojciech Gogoliński – przyzna nagrodę specjalną magazynu „Czas Wina”, a będzie nią prezentacja wyróżnionego wina i winnicy na łamach czasopisma.
Atrakcje
W trakcie święta wina, odbywa się cała gama imprez kulturalnych i sportowych, takich jak Nocny Bieg Bachusa, koncerty zespołów muzyki pop, a także orkiestr dętych, big – bandów, orkiestr symfonicznych. W klubach i pubach trwają zabawy taneczne i jazzowe noce, występy teatralne, wernisaże, pokazy mody, lunaparki dla dzieci a kabarety z „Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego” swoimi występami zabawiają mieszkańców i gości.
W tych dniach można zarówno wzbogacić swoją kolekcję antyków, jak i popróbować potraw z różnych stron świata. W ramach winobraniowych Spotkań Teatralnych odbywa się cykl spektakli oraz degustacja wina w ramach konkursu na najlepsze wino domowej roboty.
Kluczowym punktem Winobrania jest zawsze Korowód Winobraniowy. Jest to prawie godzinne widowisko – efektowna parada promująca zielonogórskie osiągnięcia.
W dniach Winobrania, Zielona Góra staje się miastem pełnym radości i zabawy, nad którym czuwa Bachus popijający wraz z mieszkańcami i ich gośćmi ten najszlachetniejszy z trunków. Zielona Góra ponad wszelką wątpliwość zasługuje na zaszczytne miano Winnego Grodu.
Więcej: www.winobranie.zgora.pl