Winograd odkryty po polsku

Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. Część 1 | Galicja Vitis 2018
Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. Część 1 | Galicja Vitis 2018

Nie powiem, żeby w Polsce nic na temat wina się nie ukazywało, by nic nie pisano albo nie można było dotrzeć do jakiejś interesującej nas informacji. Przeciwnie – pisze się sporo, nawet coraz więcej, jednak coraz częściej zmuszeni jesteśmy, my, ludzie zajmujący się winem, oddzielać ziarna od plew. I w tym też nic dziwnego nie ma – obcując na co dzień z internetem, wiemy, że to chleb powszedni. Nie tylko dlatego, że każdy dziś może napisać sobie, co chce, a teksty nie wymagają żadnego promotora czy choćby redaktora.

Żyjemy w erze cyfrowej, medialnej, czasach smartfonów i tabletów. Ludzie, którzy pierwsze nauki pobierali znacznie wcześniej, bardzo psioczą na pojawiające się w sieci śmieci, ale inni odpowiadają, że taka jest cena wolności w chmurze.

Ja do papieru mam stosunek nabożny. Zarówno do tego, z którego czytam, jak do tego, na którym piszę, czyli de facto – monitora. Taki świat. Kilka lat mi zajęło, nim zacząłem sięgać po codzienne informacje gazetowe do internetu, ale już w weekend muszę mieć papier. Studiowanie książek na kindle’u zarzuciłem dość szybko – to jednak zupełnie inny świat. Szczególnie że do książek niemal w stu procentach sięgam po wiedzę, zbyt mało czasu mam na beletrystykę.

Książka WinoroślVitis vinifera..winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Wiedza i praktyka także nie nadaje się na czytnik czy komputer, choć wiem, że mówię tu tylko za siebie. Choć wygląda jak wydanie albumowe, to jednak przede wszystkim podstawowe kompendium wiedzy o winiarstwie opracowane przez wykładowców Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Takie wydawnictwa traktuję jednak jako studencki skrypt i cenię zawartą w nich wysokiej klasy szczegółową wiedzę. Żadna uczelnia bez skryptów obejść się nie może. Skrypty piszą wykładowcy każdej szkoły, stąd oczekiwanie na pierwsze wydawnictwo PAW-u było oczywiste. Zwłaszcza że autorzy tego dzieła to zatwardziali ludzie pióra, często z wielkim doświadczeniem.

Romana Myśliwca przedstawiać nie trzeba. Jego piśmiennictwo jest fachowe, bo Roman pierwej zbiera swoje doświadczenia praktyczne, a potem pisze. Podobnie Ewę Wawro znają wszyscy – wydała bowiem kilka już popularnonaukowych przewodników po polskich winiarniach. W dodatku jest doświadczoną redaktorką prasową. Wojtek Bosak był pierwszą i pozostaje chyba najważniejszą osobą do długich (niestety zbyt rzadkich) winiarskich dyskusji o świecie wina w ogóle.

Z kolei pana Janusza Mazurka poznałem nie tak dawno, stało się bowiem tak, że wykłada również w Collegium Medicum w Krakowie. Jest bodaj najlepszym specjalistą od ochrony winorośli w Polsce, za czym stoi jego praca naukowa na Uniwersytecie Wrocławskim. Napisał niedawno pierwszą w Polsce książkę o chorobach winorośli Ochrona winorośli.

Winorośl i wino. Wiedza i praktyka to pierwsze polskie dzieło „totalne” o winie, z szerokim uwzględnieniem naszej specyfiki. Pozycja pomyślana z przeznaczeniem dla studentów PAW, ale i tych, którzy idą własną drogą. Słowem dla wszystkich.

Do rąk dostaliśmy dzieło – jak należy mniemać – rozpoczynające pewien cykl. To dotyczy prac początkowych, wyboru miejsca i podobnych zagadnień. Jego lwią część stanowi przegląd odmian winorośli, szczególnie tych zdatnych najbardziej w naszej strefie klimatycznej. Jakkolwiek wybór miejsca jest rzeczą absolutnie najważniejszą, to podobnie jest z doborem szczepów, choć tutaj korekta jest łatwiejsza. Nie jestem jednak zwolennikiem rozpoznania bojem, więc po cóż tracić kilka lat, nim trafimy na właściwą odmianę – prościej o tym poczytać. Szczególnie gdy po głowie chodzą nam myśli o przetwórstwie towarowym – choćby i w dalekiej przyszłości.

Książka, jak wspominałem, na skrypt nie wygląda. To wydanie albumowe, więc i dość drogie. Polski rynek wydawniczy jest jednak dość specyficzny. Nie da się np. wydawać corocznie uzupełnianych przewodników – u nas kupuje się książkę, by służyła nam dłużej i jeszcze cieszyła na półce. Winorośl i wino. Wiedza i praktyka spełnia te wymagania. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tom!

 

Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. Część 1
Roman Myśliwiec, Janusz Mazurek, Ewa Wawro, Wojciech Bosak
Galicja Vitis, 2018
Cena: 60 zł (www.akademiawina.org)