Winogrona, które przyszły z zimna

Winnica w Ontario
Winnica w Ontario | fot. shutterstock / Ingvar Grimsmo

Klimat się ociepla, ale to nie oznacza tylko podnoszenia się średniej temperatury na świecie. To też gwałtowne anomalie pogodowe, susze, ulewy, niespodziewane ataki zarówno gorąca, jak i zimna.

W takich warunkach winoroślVitis vinifera.. w wielu miejscach ma problemy z prawidłowym dojrzewaniem i jest narażona na choroby nieznane wcześniej w ich regionach. Ponieważ przynosi to wymierne szkody finansowe, winiarze coraz częściej skłaniają się do zmiany uprawianych szczepów. Każdy chciałby sadzić i sprzedawać wspomniane wyżej pinoty i chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp..., ale nie wszędzie ma to sens. W miejscach szczególnie ekstremalnych winiarze wybierają hybrydy. Powstają one na uniwersytetach w Geisenheim, Montpellier, Davis czy Minnesocie. Ostatni z nich odniósł właśnie sukces: opatentowany szczep marquette został właśnie dopuszczony do produkcji wina w apelacji VQA Ontarioregion winiarski w południowo-środkowej Kanadzie, leżący... (...), w Kanadzie. Jest on wyjątkowo odporny na mrozy i jako jedna z kilku hybryd na świecie dopuszczony do produkcji wysokiej jakości apelacyjnego wina.

W Ontario od dekad uprawia się z powodzeniem inną hybrydę: vidal blanc, z której między innymi robi się słynne kanadyjskie wina lodowe. Hybrydy powstają przez skrzyżowanie szlachetnej winorośli Vitis vinifera(łac.) winorośl winorodna; nazwa botaniczna: Vitis vinifer... (...) z gatunkami amerykańskimi – w Minnesocie z lokalnym Vitis riparia. Daje im to dodatkowo odporność na filokserę i mączniaka, które potrafią zdziesiątkować winnice. Nowe szczepy to jednak też nowe smaki, a te pozostają kwestią gustu.

Więcej o hybrydach i zmianach klimatycznych

Krzyżówki, hybrydy i chimery

Walka stała się faktem. Zmiana klimatu

Winiarski szczyt klimatyczny w Douro