Winoterapia. Sposób na zdrowie i piękno

O znanych od starożytności właściwościach winoterapeutycznych kosmetyków

Wykorzystanie przetworzonych winogron do pielęgnacji ciała jest praktyką znaną od starożytności od nazwą ampeloterapia (ampelos to po grecku winogrono). Moc i skuteczność tych owoców odkryli Arabowie. Z czasem pomysł zdobył uznanie Greków oraz Rzymian. Owoce Bachusa stały się niezbędne przy dbaniu o piękno i zdrowie ciała. Dziś dzięki nauce wiemy już, że starożytni mieli rację. W czerwonym winie znajdują się m.in polifenole, które działają jako antyoksydanty, niszczą wolne rodniki, mają działanie przeciwzapalnie, tonizują napięcie naczyń krwionośnych, stymulują odnowę tkankową i syntezę kolagenu. Najważniejsze przeciwutleniacze to flawonoidy i resweratrol. Zapobiegają one utlenianiuzmiany fizykochemiczne zachodzących w winie (lub moszczu) p... złego cholesterolu i odkładaniu się produktów ubocznych w arteriach. Resweratrol podnosi dodatkowo poziom zdrowego cholesterolu (HDL), hamuje zlepianie się płytek krwi oraz działa antynowotworowo, zapobiegając mutacji komórek. Najwięcej polifenoli znajduje się w świeżych kiściach winogron i w winie. Soki winogronowe mają ich już znacznie mniej, bo utleniają się w procesie obróbki owoców. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) powstaje w procesie beztlenowym, więc nie traci cennych dla zdrowia związków. Dodatkowo w procesie fermentacji powstaje alkohol, który jest doskonałym rozpuszczalnikiem związków organicznych. W efekcie jego działania polifenole łatwiej przechodzą ze skórek i pestek do samego trunku.

Fot. shutterstock.com/Orange Line MediaNajzdrowsze są ciemne winogrona, które dodatkowo działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Wytworzone z nich wino zawiera dziesięć razy więcej polifenoli niż biała odmiana trunku.

Wzorem starożytnych z bogactw znajdujących się w winogronach czerpie dziś medycyna estetyczna i przemysł kosmetyczny. Jednym z podstawowych specyfików używanych podczas zabiegów oczyszczających skórę są peelingi. Zawierają one wyciągi z winogron, które, podobnie jak inne tego typu substancje pochodzenia owocowego, są bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...) w kwasy owocowe. W ostatnich latach te substancje zrobiły olbrzymią i zasłużoną karierę. Ich rola polega na natychmiastowym usunięciu martwych komórek naskórka, co błyskawicznie wygładza skórę.

Kwasy owocowe mają również długoterminowe działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz normalizują wydzielanie łoju przez gruczoły. Jest to szczególnie cenne dla skóry szorstkiej, z rogowaceniem przymieszkowym, czyli tzw. gęsią skórką, oraz skóry ze skłonnością do trądziku, a nawet z aktywnymi zmianami zapalnymi typu grudki i krostki tak na twarzy, jak i na ciele.

Peelingi oraz kosmetyki zrobione na bazie winogron przeznaczone są dla skóry tłustej i mieszanej. Z powodzeniem mogą też korzystać z nich osoby ze skórą suchą, o ile zostanie następnie zastosowana maska lub krem nawilżający.

Jak widać, kosmetyki te nadają się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, osób młodych np. z trądzikiem czy starszych z nadmiernym rogowaceniem. Panie zainteresowane odmłodzeniem cery powinny wiedzieć, że peelingi stanowią doskonałe przygotowanie do następnych zabiegów. Dzięki nim łatwiej wchłaniane są kolejne nakładane substancje, ponieważ usunięta została bariera utrudniająca ich wnikanie w głąb skóry. Dlatego stosowane są chętnie przez profesjonalne gabinety kosmetyczne i salony SPA. W mniejszych stężeniach te same składniki aktywne pojawiają się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji domowej.

Kosmetyki powstające na bazie winogron z toskańskiej winnicy Casa al Vento, wytwarzane pod nadzorem dr Fausto Gonelli, fachowca o wieloletnim doświadczeniu , który łączy naturę z technologią oraz wyrafinowanie z prostotą, oferuje w swoim enobutiku Klub Domu Wina.

Na zabiegi z użyciem kosmetyków z winogron, w tym odmładzające peelingi, zaprasza do Winnego SPA hotel Dwór Sieraków.