To może być najgorszy rok od nie wiadomo kiedy, bowiem nawet najstarsi winiarze oraz księgi winiarskie nie pamiętają takiej sytuacji. Przymrozki niszczą wszystko, od północy po wybrzeża śródziemnomorskie. I to w sytuacji, kiedy winiarze zacierali ręce, by jesienią odrobić przynajmniej część strat spowodowanych pandemią i kolejnymi lockdownami.
Ci, którzy swoją przygodę z winem zaczęli w ubiegłym wieku, znają te obrazki, bowiem publikowano je w niemal wszystkich książkach – nocne zdjęcia z tysiącami ogników, które ogrzewały winnice głównie chłodnej Burgundii. Potem zastąpiono je wzmiankami w typie ciekawostek z historii regionu. Jestem pewien, że teraz pojawią się ponownie. Choć winiarzy to najmniej obchodzi – zajmują się liczeniem strat, oglądają każdy krzew i zastanawiają, które z nich trzeba będzie przesadzić.
Kwietniowe przymrozki wybuchły w tym roku na niespotykaną skalę. Krajowy Związek Winiarski (CNIV) ocenia, że 80 procent francuskich regionów winiarskich zostało dotkniętych przymrozkami kwietniowymi, od Bordeaux i Burgundii po Rodan i Loarę. Z kolei Francuski Związek Rolniczy (FNSEA) podał, że całkowite straty w rolnictwie spowodowane wiosennymi przymrozkami mogą wynieść 3 miliardy euro, „szczególnie w uprawie winorośli i sadownictwie”.
„Przez następne sześć miesięcy będę musiał wyglądać przez okno mojego biura na winnicę, którą będziemy musieli pielęgnować przez następne sześć miesięcy, wiedząc, że na końcu nie będzie winogron!” – stwierdził Tim Ford, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Gayda w… Langwedocji.
I to jest najbardziej szokujące, bo do tej pory południe Francji nie wiedziało, co to przymrozki. Mało tego – spiekota była tu tak wielka, że stare winnice karczowano, a nowe zakładano coraz wyżej, uciekając w Pireneje. Ale nawet w nadmorskim Bordeaux temperatura rzadko spadały do –5°C – tam wstępnie straty ocenia się na 40–50 procent.
Zaatakowane mrozem zostały także inne kraje, a zwłaszcza północne Włochy, a nawet amerykański Oregon. Premier Francji zapowiedział przekazanie winiarzom łącznie miliard euro odszkodowań, ale ich włoscy odpowiednicy jak na razie apelują do swojego rządu o to samo.
Rocznik 2021 nie będzie dobry…
Źródła: m.in. decanter.com, thebuyer.com, wine-searcher.com