Wódka na medal

Dom Wina na  konkursie  International Wine and Spirit Competition 2015 w Londynie  otrzymał: srebrny medal dla  Wódki z czarnego bzu Dwór Sieraków oraz dwa brązowe dla Wódki Dwór Sieraków Superior i Wódki pieprzowej Dwór Sieraków.

Dom Wina Sp. z o.o., właściciel polskiej marki Wódka Dwór Sieraków z radością zawiadamia, że nasze produkty z serii Wódka Dwór Sieraków otrzymały medale na International Wine and Spiri Competition (IWSC) 2015 w Londynie. Konkurs organizowany od 1969 roku ma opinię najbardziej prestiżowej imprezy tego typu na świecie.

Nagroda otrzymana w tym konkursie jest uznawana za jedno z najwyższych wyróżnień w przemyśle winiarskim i spirytusowym. Proces sędziowania w konkursie jest wyjątkowy, składa się z dwóch faz.
W pierwszej eksperci dokonują  degustacji w ciemno. Następnie najlepsze z alkoholi poddawane są kolejnej analizie technicznej zanim zostaną ogłoszone wyniki.

Wódki Dwór Sieraków to seria polskich alkoholi luksusowych złożona z czterech wódek sygnowanych znakiem Dworu Sieraków – podkrakowskiej, klasycystycznej rezydencji szlacheckiej. Dziś we dworze mieści się hotel****, restauracja z rekomendacją Slow Food oraz Spa z winoterapią. Wizerunek fasady Dworu Sieraków widnieje na każdej etykiecie. Smaki wódek nawiązują do dworskiej tradycji kulinarnej, nakazującej używać w kuchni jedynie lokalnych produktów. Przedstawiona gama wódek skierowana jest do wymagającego klienta, który ceni sobie wysoką jakość, oryginalność i dobry gust.

Wódki Dwór Sieraków reprezentowały Polskę na inauguracji Polskiego Tygodnia Turystycznego na Światowej Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie. Więcej informacji o produkcie znajduje się na stronie internetowej www.wodkadworsierakow.pl.

*W celu otrzymania dodatkowych informacji proszę o kontakt z:
Pawłem Dziubkiem  p.dziubek@domwina.pl
Dyrektorem handlowym Domu Wina sp. z o.o.

Fot. Archiwum

 

O International Wine & Spirit Competition

IWSC lider wśród konkursów win i alkoholi mocnych.

Od ponad 40 lat w Londynie zbierają się najwięksi eksperci  od win i alkoholi mocnych, sommelierzy, absolwenci  zaawansowanych kursów WSET oraz szanowani dziennikarze winiarscy, którzy degustują wina
i alkohole mocne. Konkurs odbywa się co roku  i obecnie angażuje producentów z prawie 90 państw. IWSC cieszy się nie tylko świetną reputacją, którą zyskuje przez swój system sędziowania, analizy laboratoryjne oraz degustacje w ciemno, ale również przez wysoką rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Dzisiaj logo IWSC budzi szacunek na całym świecie i stanowi niepodważalne  godło jakości. Świadczy o tym również fakt, że nawet najlepsi producenci rok rocznie biorą udział w  rywalizacji najlepszych alkoholi, chcąc zdobyć uznanie jednej z najważniejszych komisji na świecie.

O historii IWSC

Wszystko zaczęło się w 1969 roku za sprawą enologa Antona Massel,  założyciela Club Oenologique Ltd. Chcąc rozszerzyć działalność stowarzyszenie postanowił zorganizować pierwszy Międzynarodowy Konkurs Win i Alkoholi Mocnych. Początkowo sam przeanalizował wszystkie zgłoszone produkty upewniając się, że są wystarczająco wartościowe by zostać poddane dalszym ocenom komisji. Całe przedsięwzięcie okazało się ciekawym doświadczeniem i zachęciło do kontynuacji konkursu w kolejnych latach. Pierwszy oficjalny konkurs odbył się w 1970 roku. To co go wyróżniało z pośród klasycznych konkursów polegających na  sumowaniu wyników degustacji sędziów, to laboratoryjna analiza alkoholi. International Wine and Spirit Competition (IWSC) okazał się wielkim sukcesem i zdobył światowy rozgłos i uznanie. Było to zarazem podsumowanie światowej roli w dziedzinie handlu alkoholem jaką pełniła Wielka Brytania, będąca od wieków importerem świetnych win i koneserem alkoholi mocnych.

Procedura konkursowa
Międzynarodowy konkurs IWSC cieszy się wielkim prestiżem ze względu na surowe reguły, którym poddany jest proces oceny zgłoszonych produktów.  IWSC jest jedynym tego typu na świecie konkursem w którym wszystkie produkty oceniane są wyłącznie w ciemno.

Procedura jest kilkustopniowa. Najpierw sędziowie oceniają produkty w ramach takich  kategorii jak region, odmiana, styl, typ, rocznik, wiek win i alkoholi mocnych. Te z nich ,które w swoich kategoriach zajmą czołowe lokaty przechodzą do drugiego etapu, gdzie będą między sobą konkurować na szczeblu krajowym lub międzynarodowym. Degustacje prowadzone są pod ścisłymi warunkami określonymi w regulaminie IWSC

Próbki prezentowane są w grupach i znajdują się w ponumerowanych kieliszkach. Dzięki temu sędziowie nie mogą rozpoznać alkoholu po kształcie butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr.... Sędziowie wypełniają arkusze ocen po cichu i bez komentarza. Arkusze zbiera przewodniczący panelu, który następnie może dopuścić do otwartej dyskusji.

Jurorzy mają zakaz wchodzenia do piwnic, gdzie znajdują się  próbki, przed degustacjami oraz ich opuszczania w trakcie sędziowania. Jeśli panel nie jest w stanie ocenić jakiejś partii próbek wtedy te są przesuwane do kolejnego zespołu. Wszystkie wyniki są poufne ,aż do ich oficjalnego ogłoszenia. Produkty otrzymują medale złote, srebrne i brązowe zgodnie z regulaminową punktacją. Te alkohole, które otrzymają najwyższą ocenę trafiają do kategorii „outstanding” (wybitne) i są próbowane ponownie w konkursie międzynarodowym.

Cztery butelki
Aby wziąć udział w konkursie producent musi dostarczyć 4 butelki z  każdego ocenianego alkoholu. Pierwsza butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... rozlewana jest we wstępnej rundzie do oceny sędziowskiej. Druga butelka idzie do analizy chemicznej. Trzecia butelka rozlewana jest gdy alkohol trafi do kategorii międzynarodowej. Czwarta butelka jest awaryjna i można ją otworzyć gdy produkt jest zepsuty , np. winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) jest korkoweoprócz wielu innych, negatywnych znaczeń, określenie ozna... (...).

Sędziowie
Sędziowie na IWSC to specjaliści najwyższej klasy . Są nimi osoby o dużej wiedzy i doświadczeniu. Przed dniem ocen przechodzą testy dopuszczające ich do zasiadania w panelach. Ich oceny są monitorowane. 
W tym roku w konkursie pracowało  łącznie 195 sędziów z takich krajów jak  Wielka Brytania, USA, Nowa Zelandia, Hiszpania, Włochy , Węgry , Austria, Południowa Afryka, Francja Indie, Kanada, Portugalia, Irlandia, Holandia, Szwajcaria, Norwegia, Niemcy i Szwecja

Więcej na temat Wódki Dwór Sieraków

Zobacz film