W siodle i kieliszku

Co mają wspólnego lipicany z winem? Na pierwszy rzut oka zupełnie nic, ale na drugi… – od zwiedzania słoweńskich winnic do stadniny w Lipicy już jeden tylko krok. A tu zaczyna się historia…

Historia rasy wyhodowanej specjalnie na potrzeby dworu cesarskiego w Wiedniu. To właśnie w Lipicy, położonej w nieprzyjaznym, wapiennym Krasie Słoweńskim pod koniec XVI wieku zgromadzono najlepsze na świecie, zakupione w Hiszpanii ogiery kryjące. Panujące tu trudne warunki klimatyczne, skąpa roślinność i skalne podłoże odcisnęły piętno zarówno na budowie, jak i charakterze konia Habsburgów. A ten, dzięki wysiłkowi pokoleń hodowców, okazał się być chętny do nauki, miły w obejściu, nieustraszony i długowieczny – ze wszech miar godny, aby na swym grzbiecie nosić cesarzy, królów, przywódców.

Jakimś cudem udało się stadninie przetrwać zawieruchę dziejową, chociaż na przestrzeni lat wielokrotnie ewakuowano ją „na łeb, na szyję”, co ze szczegółami opisuje Frank Westerman w swojej książce poświęconej historii rasy. Śledząc drzewo genealogiczne jednego ze znanych sobie lipicanów – Conversano Primuli – zagłębia się w otchłań historii. Jego książka to efekt żmudnego studiowania w archiwach ksiąg stadnych, historii genetyki oraz dziesiątek rozmów przeprowadzonych z osobami, które los zetknął z tymi wyjątkowymi zwierzętami. Po jej przeczytaniu ma się ochotę niezwłocznie udać do Lipicy, aby tam móc podziwiać piękno okolicy z perspektywy końskiego grzbietu. Taka wycieczka znajdzie uznanie i u czytelników „Czasu Wina” niekoniecznie pasjonujących się hippiką i lipicanami, wszak nieprzyjazne słoweńskie tereny wydały i ukształtowały też inną, nie mniej szlachetną i rasową biel. Tę, którą możemy się delektować nie tyle w siodle, co w kieliszku, a występującą pod postacią doskonałych rieslingów, pinot grisodmiana białych winogron należąca do dużej rodziny pinot... czy sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych .... Okazuje się, że całkiem łatwo da się połączyć lipicany z winem. Bez dwóch zdań czysta, biała rasa niestająco ma się w Słowenii świetnie, a jej oblicze jest wielorakie.

Czysta biała rasa
Frank Westerman
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2014
Cena: 39,90 zł