Wspomnienia podniebienia cz. II!

Minęły dokładnie dwa lata, gdy miałam przyjemność recenzować debiut książkowy Agaty Królak, czyli Ciasta, ciastka i takie tam. Teraz autorka powraca w tym samym uroczym stylu, proponując rozmaite przepisy na przetwory.

Wiele jest książek kulinarnych, których ramami są wspomnienia. Nie znam jednak takiej, którą pamięć owładnęłaby tak wszędobylsko, jak Z działki, z lasu i takie tam. Autorka nie tylko podaje przepisy zaczerpnięte z własnej przeszłości, ale również szata graficzna książki (absolutnie cała!) nawiązuje do dawnych czasów. Pozycja – podobnie jak poprzednia – jest niezwykle starannie wydana; mamy tu ręcznie pisany tekst, potoczną polszczyznę kuchenną oraz nonszalanckie ilustracje. Agata Królak ten zbiór przepisów (na powidła, dżemy, konfitury, musy, pasty, marynaty, soki, nalewki i inne przysmaki pachnące latem) opatrzyła fotografiami z rodzinnego albumu (niektóre chyba pochodzą z lat 30. czy 40. ubiegłego wieku!).

Całość podzielona została zgodnie z tytułem na trzy części, a każda z nich na mniejsze działy wedle przeznaczenia przetworu, takie jak: do smarowania, do zagryzania, do picia i do popicia. Mamy tu przepisy babuni Ninki, mamy i taty, Irka, babci Kazi, Jacka, taty Piotrka i kogo tam jeszcze autorka znała. Kilka swoich również zamieszcza. Przywołuje także receptury znalezione i tu mam jedyną uwagę czy też obawę – takiej np. konfitury z białej części arbuza nie odważyłabym się zrobić, choć eksperymenty kulinarne lubię i raczej się ich nie boję…

Z działki, z lasu i takie tam to doprawdy trochę zwariowany, a trochę sentymentalny kulinarno-edytorski smakołyk. Bo przecież – jak autorka zapewnia – wszystko może się zacząć od tego, że śliwka spadnie na głowę… A słoiki, karafki, butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... to prawdziwe wehikuły czasu! Dzięki nim – oczywiście gdy pełne są pyszności z działki czy lasu – przeniesiemy się do czasów dzieciństwa. Dzięki Agacie Królak bez sztucznych barwników, bez konserwantów, bez zadęcia. I zawsze według sprawdzonych receptur!

Z działki, z lasu i takie tam
Agata Królak
Wydawnictwo Dwie Siostry
Warszawa 2013    
Cena: 35 zł