Wybór konesera

Blok czekolady czyli Chocolate Block to najbardziej zdumiewająca nazwa wina, jaką spotkałem. Zasadniczo winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) i czekolada łączą się ciężko (choć bywają też dobre wyjątki) i jak śmiejąc się, zapewnił mnie Marc Kent, enolog-winemaker, do tego wina w trakcie produkcji nie dodają czekolady.

Wino jest kupażem: grenachehiszpańsko-francuska czerwona odmiana winogron, uprawiana g..., syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., cinsault i viognier, a nazwa jego wzięła się stąd, że rzeczywiście dominują w nim mocne smaki gorzkiej pikantnej czekolady. To jedno z najbardziej niebywałych win, jakie próbowałem w RPA.

W zestawie koneserskim tym razem dominują kupaże. Poza Blokiem Czekolady cztery wina należą do tej właśnie kategorii. Kiedyś w Południowej Afryce dominowały dwa rodzaje cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...): tzw. Bordeaux blend – jak nietrudno się domyślić mieszanka oparta na bordoskich odmianach, oraz tzw: Cape blend, również oparty na bordoskich szczepach, ale wzbogacony o lokalny pinotagepołudniowoafrykańska odmiana czerwonych winogron, krzyżó... (...).

Przed bramą Eikendal Vineyards dumnie powiewa czerwona flaga z białym krzyżem. Winiarnia należy dziś do szwajcarskiej firmy Substantia AG. Najlepsze ich wino to właśnie bordoski kupaż caberneta z merlotem. W nosie dominują aromaty czarnej porzeczki i jeżyny. Długie dojrzewanie w dębowej beczce wzbogaciło go o słodkawe nuty taniczne z lekką waniliową nutą. Wino pełne, o zdecydowanie owocowym charakterze.

O winiarni Beyerskloof pisałem już przy okazji selekcji miesiąca. Jest ona synonimem dobrego pinotage. Dodanie go do caberneta z merlotem dało kapitalny wynik – aromaty jeżyn, świątecznego puddingu, cydru oraz pikantnych przypraw pochodzących z dojrzewania w beczce z francuskiego dębu. Pełne dojrzałych tanin, świetnie nadające się do jagnięciny, dziczyzny czy krwistego, wołowego steka. Prestiżowy przewodnik Plattera dał mu maksymalną liczbę pięciu gwiazdek.

Dwie winiarnie Lammershoek i Kloovenburg dzieli niewysokie, choć skaliste pasmo gór Kasteel i około pół godziny jazdy samochodem. W dolinie Riebeeck, pod samą przełączą, zaczyna się farma Kloovenburg, w której główne role odgrywają wino i oliwa. Z oliwy produkuje się tu tradycyjnymi metodami przeróżne naturalne kosmetyki. Ale wśród win niewątpliwie gwiazdą jest Syrah. Wino w stylu przypominającym swoje odpowiedniki z Północnego Rodanu: wyrafinowane, dobrze zharmonizowane. W ustach dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...), jedwabisto-gładkie, z nutami czarnych oliwek.

Lammershoek to drugi przedstawiciel Swartlandu w naszej „Selekcji Konesera”. Wino Roulette jest typowym dla obszaru Côtes-du-Rhône kupażem syrah, carignanfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...), mourvèdre i viognier. W zapachu dominuje: pieprz, tytoń oraz świetnie zintegrowana z owocowością beczkaużywanie beczek w winiarstwie jest osobną sztuką, podobni... (...). Swoją mocną budowę i ekstraktywnośćokreślenie degustacyjne.Ocena ekstraktywności, czyli esenc... (...) zawdzięcza syrah, kwasowy kręgosłup nadał mu carignan, a miękkość tanin to zasługa grenache. Wino dość uniwersalne, dobrze pasujące zarówno do dań mięsnych, jak i drobiu oraz makaronów. W dodatku dobry potencjał starzenia – co najmniej do ośmiu lat.

Koroną w kolekcji Darling Cellars jest czerwony Onyx Kroon. Jest to podobnie jak poprzednie wino kupaż oparty na rodańskich odmianach: syrah, grenache, cinsault, mourvèdre wzbogacony dodatkowo pinotage’em i barberą. Zestaw unikalny nie tylko w RPA, ale i w całym świecie. Starannie selekcjonowane grona z najlepszych działek trafiają do wspólnej kadzi i po fermentacji nie są już dodatkowo kupażowane. Wyraźne nuty czekoladowe, cynamonowe z pikantną końcówką. Onyx jest półszlachetnym kamieniem, który stanowi komponent gleby w winnicach Darling Cellars. Wino zaś jest z pewnością w pełni szlachetne. Producent zaleca, by je pić w gronie dobrych przyjaciół. Ale to już chyba odnosi się do każdego wina…