Wyspa nadziei

 

Z Jarkiem Śmietaną o gitarze, pasji do wina i Milesie Davisie rozmawia Piotr Szlaga z Wine Academy

Przez dziesięciolecia, wieki nawet, wina sycylijskie funkcjonowały jako wina stołowe. Używane były do wzmacniania win z innych regionów Italii. Nie oddały jednak pola.

 

Dziś najgorętszym tematem w środowisku producentów jest niedawno zaproponowana – obejmująca wszystkie lokalne apelacje – DOC Sicilia, co według zainteresowanych sprawi, że etykiety win sycylijskich będą z miejsca identyfikowane z rozpoznawalną „marką Sycylia”. Wina sycylijskie, jak większość włoskich win, podlegają różnym apelacjom – Sycylia ma 22 sklasyfikowane DOC i jedną DOCG (Cerasuolo di Vittoria), a nad dwiema kolejnymi trwa obecnie dyskusja.
Tylko czy ogólna DOC Sicilia nie osłabi fenomenu różnorodności wyspiarskich win?
– Indywidualny status DOC jest niezwykle ważny – twierdzi Alessio Planeta z jednej z najważniejszych sycylijskich winiarni o tej samej nazwie – bowiem stanowi bezpośrednie powiązanie ze zróżnicowanym obszarem wyspy, wyrażające prawdziwą naturę sycylijskiej ziemi i klimatu. Sycylia to jak kilka regionów poskładanych w jeden – dodaje.
Mikroklimat i gleby, na których rosną winogrona, ogromnie się od siebie różnią. Począwszy od terenów zachodniego wybrzeża (Palermo, Trapani i Agrygent) z ich upałami i piaskami, a skończywszy na południowo-wschodnich rejonach Ragusy, Syrakuz i charakteryzujących się chłodniejszym klimatem okolicach Etny z jej bogatą w minerały ziemią.
W obrębie tej panoramy dostępny jest cały wachlarz winiarskich stylów, od owocowej esencji po głęboką elegancję, z wyraźną różnicą między winami pochodzącymi z tej samej odmiany winogron rosnącej w różnych częściach wyspy. Przy użyciu nowoczesnych technik produkcji to, co ostatecznie odróżnia jedno winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) od drugiego, to indywidualny pomysł producenta.
Winiarnie, które posiadają odpowiednią sieć dystrybucji i które potencjał Sycylii mogłyby rozpropagować na zagranicznych rynkach via eksport, wciąż można policzyć na palcach. Jest to Planeta z siedzibą w Menfi, prowincja Agrygent, winiarnia Regaleali należąca do rodziny Tasca d’Almerita, zlokalizowana między Palermo i Caltanisettą, oraz Contessa Entellina robiąca Donnafugatę. Każda z nich założona została jakieś 20 lat temu.
Przed wiekami wina na Sycylii produkowano i eksportowano z miejsc tak odległych jak zbocza Etny. Również i dziś nie należy zapominać o winach pochodzących z wulkanicznych stoków tego wzniesienia. Jest to obecnie jeden z najbardziej fascynujących rejonów uprawy winorośli na Sycylii, wydający jedne z najszlachetniejszych win.
– Etna pod względem uprawy winorośli to najważniejszy region Sycylii – mówi Salvo Foti z winiarni Benanti. – Obfite ulewy i skoki temperatur sprzyjają winom eleganckim, o dobrej mineralności i nadającym się do starzenia. Wina czerwone mają dobrą taniczną strukturę, zharmonizowaną przez dojrzałość i wysoką kwasowość.
Benanti był jednym z pierwszych producentów, który dzięki swoim winom zyskał światową sławę. Jego 35 hektarów lokalnego nerello mascalese, nerello cappuccio i carricante zasadzone jest na wulkanicznej glebie na wysokości od 400 do 1200 m n.p.m. Obecnie na stokach Etny szybko rośnie liczba niewielkich producentów, których winnice mają średnio 3 hektary. Mając do dyspozycji tylko garstkę uznanych winiarni, można dodatkowo wybierać w winach pochodzących z ponad pięćdziesięciu pomniejszych winnic.
Jednak najbardziej liczących się producentów z terenów Etny jest wciąż niewielu, a wśród nich najbardziej znani to Benanti, Cottanera, Terre Nere, Passopisciaro oraz wschodząca gwiazda Etny Tenuta di Fessina.
Tłumaczenie:
Magdalena Mirecka – Liana

Dziś najgorętszym tematem w środowisku producentów jest niedawno zaproponowana – obejmująca wszystkie lokalne apelacje – DOC Sicilia, co według zainteresowanych sprawi, że etykiety win sycylijskich będą z miejsca identyfikowane z rozpoznawalną „marką Sycylia”. Wina sycylijskie, jak większość włoskich win, podlegają różnym apelacjom – Sycylia ma 22 sklasyfikowane DOC i jedną DOCG (Cerasuolo di Vittoria), a nad dwiema kolejnymi trwa obecnie dyskusja.Tylko czy ogólna DOC Sicilia nie osłabi fenomenu różnorodności wyspiarskich win?– Indywidualny status DOC jest niezwykle ważny – twierdzi Alessio Planeta z jednej z najważniejszych sycylijskich winiarni o tej samej nazwie – bowiem stanowi bezpośrednie powiązanie ze zróżnicowanym obszarem wyspy, wyrażające prawdziwą naturę sycylijskiej ziemi i klimatu. Sycylia to jak kilka regionów poskładanych w jeden – dodaje.Mikroklimat i gleby, na których rosną winogrona, ogromnie się od siebie różnią. Począwszy od terenów zachodniego wybrzeża (Palermo, Trapani i Agrygent) z ich upałami i piaskami, a skończywszy na południowo-wschodnich rejonach Ragusy, Syrakuz i charakteryzujących się chłodniejszym klimatem okolicach Etny z jej bogatą w minerały ziemią.

W obrębie tej panoramy dostępny jest cały wachlarz winiarskich stylów, od owocowej esencji po głęboką elegancję, z wyraźną różnicą między winami pochodzącymi z tej samej odmiany winogron rosnącej w różnych częściach wyspy. Przy użyciu nowoczesnych technik produkcji to, co ostatecznie odróżnia jedno wino od drugiego, to indywidualny pomysł producenta.Winiarnie, które posiadają odpowiednią sieć dystrybucji i które potencjał Sycylii mogłyby rozpropagować na zagranicznych rynkach via eksport, wciąż można policzyć na palcach. Jest to Planeta z siedzibą w Menfi, prowincja Agrygent, winiarnia Regaleali należąca do rodziny Tasca d’Almerita, zlokalizowana między Palermo i Caltanisettą, oraz Contessa Entellina robiąca Donnafugatę. Każda z nich założona została jakieś 20 lat temu.

Przed wiekami wina na Sycylii produkowano i eksportowano z miejsc tak odległych jak zbocza Etny. Również i dziś nie należy zapominać o winach pochodzących z wulkanicznych stoków tego wzniesienia. Jest to obecnie jeden z najbardziej fascynujących rejonów uprawy winorośli na Sycylii, wydający jedne z najszlachetniejszych win.– Etna pod względem uprawy winorośli to najważniejszy region Sycylii – mówi Salvo Foti z winiarni Benanti. – Obfite ulewy i skoki temperatur sprzyjają winom eleganckim, o dobrej mineralności i nadającym się do starzenia. Wina czerwone mają dobrą taniczną strukturę, zharmonizowaną przez dojrzałość i wysoką kwasowość.Benanti był jednym z pierwszych producentów, który dzięki swoim winom zyskał światową sławę. Jego 35 hektarów lokalnego nerello mascalese, nerello cappuccio i carricante zasadzone jest na wulkanicznej glebie na wysokości od 400 do 1200 m n.p.m. Obecnie na stokach Etny szybko rośnie liczba niewielkich producentów, których winnice mają średnio 3 hektary. Mając do dyspozycji tylko garstkę uznanych winiarni, można dodatkowo wybierać w winach pochodzących z ponad pięćdziesięciu pomniejszych winnic. Jednak najbardziej liczących się producentów z terenów Etny jest wciąż niewielu, a wśród nich najbardziej znani to Benanti, Cottanera, Terre Nere, Passopisciaro oraz wschodząca gwiazda Etny Tenuta di Fessina.
Tłumaczenie: Magdalena Mirecka – Liana