Wywieszając flagę

Robert Mondavi, oceniając w 1990 roku Malbecfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...) 1974 z Bodegas Norton, wypowiedział słynne zdanie: „To musi być argentyński szczep!”. Takie oświadczenie pomogło wynieść na wyżyny argentyńskie wina.

Sukces odmiany malbec wpłynął nawet na winiarzy z francuskiego okręgu Cahorsfrancuskie, wyłącznie czerwone wino klasy AOP z Regionu P... (...), którzy – stawiając na doświadczenie kolegów zza oceanu – postanowili również podkreślać w winie raczej odmianę winorośli, co jest we Francji rzadko spotykane, niż rolę terroir. W Argentynie malbec jest łatwy w uprawie i prowadzeniu. – Nie ma znaczenia, jak uprawiasz czy zbierasz winogrona malbec, ich jakość i tak będzie przyzwoita – uważa Matthieu Grassin, winemaker(ang.) twórca, kreator wina.Termin szeroko określający os... (...) z firmy Alta Vista w Mendozie.
Oczywiście malbec był najważniejszą odmianą biorącą udział w konkursie Argentina Wine Awards w 2010 roku organizowanym przez Wines of Argentina. Jury konkursu stanowił międzynarodowy zespół Masters of Wine oraz argentyńscy winiarze. I jeśli malbec można scharakteryzować jako winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) pełne owocowości, często z widocznymi niuansem dębowym i alkoholowym, sędziowie mogli pochwalić je za różnorodne style.

Nie taki dąb(łac. Qercus) roślina drzewiasta z rodziny bukowatych obej... (...) zły

Winiarze wskazywali, że sztuka uprawy winorośli jest głównym napędem stylistycznej ewolucji. – Każdy pracuje w winnicy ciężej, by osiągnąć lepszą równowagę winorośli i zrobić lepsze wina – mówi Santiago Mayorga z Mendel Wines. – Możesz zauważyć różnice w smaku, począwszy od nut świeżych owoców i kwiatów do naprawdę dojrzałych zapachów i aromatów konfitur.
Daniel Pi, naczelny winemaker w Trapiche i, podobnie jak Mayorga, sędzia w tegorocznym konkursie, dodaje: – Powróciliśmy do dawnych praktyk, a zmniejszenie interwencji technicznej pomaga, by jakość owoców wyrażała się samoistnie. Dziś mamy o wiele więcej akcentów owocowych w winie niż 10 lat temu. Nie potrzebujemy dębu, by poprawić ich jakość.
Nie każdy jednak się zgadza z tym stwierdzeniem. Dirceu Vianna Jr, mieszkający w Stanach brazylijski Master of Wine, nie był jedynym, który znalazł zbyt dużo aromatów dębowych w niektórych winach. Uważa, że to trend, któremu początek dał krytyk amerykański Robert Parker i amerykańskie gusta. Vianna ma nadzieję, że Amerykanie zaczną doceniać wina za ich elegancję i świeżość, a nie moc i dąb. Federico Galdeano, winemaker w Bodegas Trivento, podkreśla z kolei, że uznanie, jakim Amerykanie darzą aromaty beczkowe w winie, podziela inny wielki rynek – Azja.
Dąb jest często wyśmiewany przez krytyków. Jednak właściwie stosowany  odpowiednio stary dąb może dodać winom ekstraktu, a także dodatkowych niuansów smakowych. Problemy powstają, gdy aromaty beczkowe dominują lub gdy dębowe garbniki są zbyt ściągające. Argentyńscy winiarze nabierają jednak w tej materii coraz większego doświadczenia.

Subtelna równowaga

Malbec był do tej pory krytykowany za to, że ma zbyt wysoki poziom alkoholu i jest zbyt ściągający. – Zwykle zawartość cukru w winogronach, czyli alkohol w winie końcowym uzyskuje się bardzo szybko, ale polifenole i nuty zapachowe nie są wtedy jeszcze dobrze rozwinięte – wyjaśnia Mayorga. – Najważniejsze jest uzyskanie bardzo złożonych aromatów i miękkich tanin, więc zbiory przeprowadza się dwukrotnie, aby owoce były świeże i dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...), o dobrej kwasowości i harmonii – tłumaczy. – Zwykle poziom alkoholu jest wysoki ze względu na długi okres wegetacyjny, a duża dawka słońca sprawia, że winoroślVitis vinifera.. gromadzi wiele cukru.
– Jeśli porównasz argentyński malbec z winami z innych regionów – mówi Pablo Cúneo z bodegi Ruca Malén – wiesz, że nasz słoneczny klimat i suchy, długi cykl wzrostu roślin powodują wyższy poziom cukru. Ale również dzięki temu uzyskuje on bogaty kolor i gamę zapachów. Dojrzałe, słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. taniny i smaki równoważą wysoki poziom alkoholu. Najlepszym sposobem na to, aby złagodzić skutki wysokiego poziomu alkoholu, jest utrzymanie w równowadze wszystkich elementów wina. Jak to osiągnąć? Najpierw należy zebrać winogrona w odpowiednim czasie lub odpowiednio zmieszać wczesny zbiór z późnym. Następnie należy wyodrębnić niektóre partie wina na poziomie maceracji, tak aby nie wytworzyć zbyt agresywnej mieszanki później – dodaje.
Argentyńczycy uważają za swój obowiązek zaprzeczanie, że ich malbec jest mocno alkoholowy, a zamiast tego wolą mówić o osiąganej przez niego równowadze. Niektóre z win, triumfujące w tegorocznym konkursie, miały wysoki poziom alkoholu, jak również dużą ilość dębu i były bardzo ekstraktywne, ale to równowaga – pomiędzy tymi komponentami – była zawsze kluczem do sukcesu.

Przyszłość odmiany malbec, jako flagowej dla Argentyny, wydaje się być pewna. Jego siła – jak zauważa Mayorga – polega na tym, że jest znany, a ludzie, którzy o niego proszą w sklepie, wiedzą, o co proszą: o argentyńskie wino posiadające swoją jakość. By upewnić się, że konsumenci nie będą postrzegać odmiany w sposób jednowymiarowy, producenci kładą większy nacisk na regionalność, a dokładniej podregionalność. Głównie chodzi o Mendozę, która góruje nad innymi regionami w produkcji wina.

Poczucie miejsca

Być może dla przeciętnego amatora wina jest jeszcze zbyt wcześnie, aby rozprawiać o podregionalności. Niemniej różnice istnieją. Wokół miasta Mendoza, a zwłaszcza na zachodzie, znajduje się wiele ważnych stref. Dalej – na południe i na zachód – leży coraz ważniejsze Valle de Uco. Podczas gdy niektórzy producenci skupiają się na wewnątrzregionalnych mieszankach, inni koncentrują się na winach z pojedynczych winnic.
– Obie postawy mają swoje racje – twierdzi Cúneo. – Wino z pojedynczej winnicy wyraża dokładnie konkretne terroir i specyficzny materiał genetyczny, dlatego na podstawie oceny organoleptycznej możesz wskazać, z jakiego obszaru pochodzi dany malbec, np. czując świeże owoce, kwiaty i zioła, możesz zaryzykować stwierdzenie, że pochodzi on z doliny Uco. A jeśli czujesz dojrzałe czerwone owoce i słodkie smaki, prawdopodobnie pijesz malbec z Luján de Cuyo. Z drugiej strony, jeśli tworzysz wewnątrzregionalną mieszankę jednej odmiany, masz wówczas więcej elementów, nad którymi możesz popracować, by osiągnąć złożoność i harmonię. I ja wolę właśnie takie wina.
Mayorga optuje za dwoma obszarami. Pierwszym z nich jest Luján de Cuyo, w którym wytwarza się „skoncentrowane wina, ale o aksamitnych garbnikach, złożone, mocno owocowe, czasem o głębokich nutach kwiatowych”. Drugi to Altamira w dolinie Uco „dający wina o intensywnych aromatach, świeżym zapachu, nutach kwiatowych i pieprzowych, a w ustach skoncentrowane, słodkie, żywe, o mocnych garbnikach”.
Dwa ulubione okręgi Cúneo to najwyższe części Luján de Cuyo (Agrelo i Las Compuertas) oraz fragmenty doliny Uco (Vista Flores i Altamira). Grassin tymczasem wybiera El Cepillo, podokręg w dolinie Uco, tłumacząc, że „ten terroir wyraża się poprzez wina bardziej kwiatowe, o świeżych nutach, a także daje dobrą kwasowość na podniebieniu. Wszystko to razem sprawia, że mieszanka jest idealna”.

Dobroczynne mieszanie

Mieszanie jest inną drogą do osiągnięcia różnorodności i złożoności. Cúneo uważa, że czysty lub prawie czysty malbec nie będzie długo cieszył się powodzeniem. Zamiast tego należy skupić się na blendach w małych procentach innych odmian, jak cabernet, merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...) i syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., bo to może w przyszłości być na topie.
Wielu idzie jeszcze dalej. – Oceniając wina zaprezentowane w ramach konkursów Argentina Wine Awards, Decanter World Wine Awards oraz podczas ostatniej panelowej degustacji w magazynie „Decanter” – opowiada z przejęciem Vianna – wyżej zostały ocenione blendy niż wina zrobione z jednej odmiany. Dlatego jestem pewien, że blendy mają przyszłość – dodaje.
Do tworzenia blendów najczęściej używane są winogrona z Bordeaux. Cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...) daje winu strukturę, długość i możliwość starzenia; cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...) – sól i pieprz; petit verdot dba o kręgosłup wina i zapach.
Argentyński malbec wciąż wyraźnie rośnie w siłę. Winiarze udoskonalają uprawę winorośli i samą produkcję wina, a z pomocą zagranicznych inwestorów i winiarzy oraz dzięki własnemu coraz większemu doświadczeniu i pewności siebie produkują różne rodzaje malbeków, pokazując ich wszechstronność. Od soczystych win różowych i lekkich czerwonych po wina bardziej ambitne, wyrażające terroir i złożoność. Malbec ma jeszcze wiele do zrobienia. A my będziemy po prostu musieli czytać dokładniej etykiety.

Tłumaczenie: Agnieszka Lasota

Artykuł został opublikowany w magazynie „Decanter” (czerwiec 2010) jako sponsorowany tekst „Discover Argentina”.

Peter McCombie, MW
Pochodzi z Nowej Zelandii, mieszka w Londynie. Tytuł Master of Wine uzyskał w 1994 roku (więcej o Master of  Wine na str. …). Jest konsultantem winnym wielu restauracji i hoteli. Pisze dla „Square Meal”, „Restaurant”, „Dorchester Magazine”, „Decanter” i „Sainsbury’s Magazine”. Zasiada w jury największego konkursu winiarskiego – International Wine Challenge.